Savaş ve Açlar roman özeti | Hasan İzzettin Dinamo

  • 05 Şubat 2019
  • 598 kez görüntülendi.

SAVAŞ VE AÇLAR – HASAN İZZETTİN DİNAMO

Yazarın kendi ailesi ve çocukluk yıllarından yola çıkarak bir ailenin I. Dünya Savaşı yıllarındaki var olma mücadelesini anlatması açısından önemlidir. Kafkas Cephesi’nde ölen ve çocuklarıyla köyde dul kalan Şakire’nin yaşadığı zorluklar ve ölümüne dek uzanan savaş yıllarının acısı romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Temel Çavuş: Romanda anlatılan acılı ailenin reisidir. Kafkas Cephesi’nde donarak ölür. Kurşun yemediği için şehit sayılmaz ve ailesine aylık bağlanmaz.

Şakire: Yokluk ve savaş yıllarının acılı annesidir. Temel Çavuş’un eşi olan Şaki- re yoklukla ve hastalıkla mücadele eder. Evlat acısı da çeken şahıs, hastanede yaşamını yitirir.

15 yaşında cepheye gönderilen çocuktur. Şakire’nin oğludur. Şehit olunca ailesine 1 lira aylık bağlanır.

ÖZET:

Temel Çavuş yedi yıl boyunca Yemen de askerlik yapar. Dönüşte ailesiyle birlikte İstanbul’a oradan da dikiş tutturamadığı için Samsun’a gider. Ancak yeniden savaş çıkınca 1915 yılında Kafkas Cephesi’ne gider. Karların altında diğer askerler gibi donarak ölür. Donarak öldüğü için şehit sayılmaz ve Şakire’ye aylık bağlanmaz. Karısı Şakire ise erkek çocuğu doğurur, adını da savaş yılları olduğu için Sefer koyarlar. 15 yaşındaki diğer oğlu ise askerler tarafından cepheye gönderilir. Büyük oğlu cepheye giden, kocasını cephede kaybeden Şakire altı çocuğuyla baş başa kalır. Oğlu Ali de cephede kurşunlanarak şehit edilir. Ali’den dolayı bir lira şehit aylığı bağlanır. Şakire’nin en küçük çocuğu Sefer de açlıktan ölür. Diğer çocukları ise Darüleytema’ya yazdırılarak devletin kollarına alınır. Şakire ise hastaneye yatar ama hastanede hayatını kaybeder.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?