Savaş Ritimleri Roman Özeti | Cahit Zarifoğlu

  • 19 Aralık 2018
  • 597 kez görüntülendi.
Savaş Ritimleri Roman Özeti | Cahit Zarifoğlu

Savaş Ritimleri Roman Özeti

Savaş Ritimleri Roman Özeti an itibariyle sizlerle paylaşmış bulunuyoruz. Seyyid Amad’ın dilinden bir Afgan destanı olan Savaş Ritimleri, Rusların Afganistan’ı işgal etmesiyle birlikte yaşanan olayları konu edinmiştir. Romanın kahramanının çocuk olması, Afganistan savaşını anlatması ve Zarifoğlu’nun tamamlanmış tek romanı olması açısından önemli bir eserdir.

ROMAN: SAVAŞ RİTİMLERİ

YAZAR: CAHİT ZARİFOĞLU

TÜRÜ: Sosyal – Savaş

ŞAHIS KADROSU:

Seyyid Amad: 1965 doğumlu bir çocuktur. Savaş başladığında 14 yaşındadır. Rus-Afgan Savaşı sırasında cereyan eden hadiseler onun içinde bulunduğu olaylarla anlatılır. Mücahid olmak istemektedir.

Nurullah: Seyid Amad’ın hayatındaki ilk örnektir. Ona çok saygı duyar. Nurullah büyük kişiler ile küçükler arasında geleneğin, bilginin köprüsü durumundadır. İshak Dede: Köyün imamıdır. Çocukları yönlendiren ve bilgi veren bir şahıs olarak yer alır romanda.

ÖZET:

Seyyid Amad 1965 yılı aralığında dünyaya gelmiştir. Rusların Afganistan’ı işgal ettiğinde 14 yaşındadır. Seyyid Amad arkadaşları Nurullah, Mehmet Emin, Musa ile iyi ilişkileri olan bir çocuktur. Köyün imamı İshak Dede de tüm çocukları güzelce yetiştirme çabasındadır. İşgalden sonra “işgal ve kıyam” köyde konuşulan tek konu olmuştur. Seyyid Amad ve arkadaşlarının tek düşüncesi mücahitlere katılmaktır. Hüseyin Seyb mücahit gençlere öğütler vermektedir. Köylerinde düşmanla çarpışmalar olunca zorlu günler de başlamıştır. Seyyid Amad ailesi ve diğer köy halkı dağlarda zorlu bir yaşam yaşamaya başlarlar.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up