Satranç Roman Özeti – Stefan Zweig

  • 23 Temmuz 2021
  • 27 kez görüntülendi.

Satranç Roman Özeti – Stefan Zweig

Satranç kitabı 1997 yılında Can Yayınları etiketi ile raflarda yerini almıştır. Bir klasik haline gelen roman bugün edebiyat dünyasının en beğenilen eserlerindendir. Satranç kitabını Türkçeye çeviren Ayça Sabuncuoğlu. Bu yazıda Stefan Zweig Satranç Özeti ve Satranç kitabı konusunu bulabilirsiniz.

Türü:

Tarihi Roman

Önemi:

Satranç kitabı başarılı yazar Stefan Zweig’in son kitabıdır. Bu nedenle de adeta edebiyat dünyasına bir vedadır. Uzun ve sürükleyici bir öykü olma özelliği taşır. Yalnızlığın nasıl bir silah olabileceğinin yansıması.

Şahıs Kadrosu

Dr.B. : Viyanalı bir avukatın oğlu. Hitler’in Viyana’yı işgali sırasında elinde bulunan gizli evraklar nedeniyle tutuklanan baş karakter yalnız kalır ve uzun bir süre sorgulanır. Bu sorgulama sürerken bir gün askerin parkasından satrançla ilgili bir kitap alır ve hayatı bambaşka bir yöne doğru gider.

Mirko Czentovic: Anlama güçlüğü yaşayan Mirko, satranç konusunda adeta bir dâhidir. Yeteneği anlaşıldığında ise çok saygı görmeye başlar.

Mc Connor: Californiya’da petrol yatakları olan zengin bir iş adamıdır.

Satranç Özeti

Satranç, Stefan Zweig’in dünyaya vedası niteliğinde kitaptır. Ölmeden önce son eseri olan Satranç’ı yazmıştır.

Kitabın başında, iki arkadaşın New York ve Buenos Aires arası yolculuk yapan bir gemiye binmesi anlatılır. Gemide birçok gazeteci bulunur çünkü dünya satranç şampiyonu olan Mirko Czentovic o gemidedir ve bir turnuva için Buenos Aires’e seyahat etmektedir. Bu meşhur satranç şampiyonu Mirko Czentovic, küçük yaşlarında bazı zorluklar çekmiş bir köylüdür. Küçükken, rahip olan babası ve arkadaşının her akşam oynadığı satranç müsabakalarını merak edip izlemiş ve öğrenmiştir. Bir akşam babasının işi çıkmıştır ve arkadaşıyla oynadığı satranç maçı yarım kalır. Mirko, babasının yerine oyuna girerek o eli ve devamında olan iki eli daha kazanır. Babası buna oldukça şaşırır ve şehirdeki satranç kulübüne giderler. Burada herkes, Mirko’un yeteneğini görür. Böylece Mirko büyük bir şöhrete ulaşır ve dünya şampiyonu olarak zirveye ulaşmayı başarır. Satranç oyunu bitip masadan kalkınca, çevresindekilere küçüklüğündeki aptal bakışlarla bakar ve gazetecilere saçma sapan cevaplar verir. Bu nedenle gazeteciler ve çevresindeki insanlarla satranç dışında hiçbir şey konuşmaz.

Gemide günler geçtikçe, yolcular arasında bir satranç şampiyonu olduğu duyulmaya başlanır. Bunun duyumunu alan milyoner petrol zengini McConner, Czentovic’e para karşılığında bir el satranç oynamayı teklif etmektedir. Czentovic’in bu teklif hoşuna gider ve kabul eder. Fakat bu müsabakada Czentovic’e karşı orada bulunan tüm satranç meraklıları birlikte oynayacaklar. Hamle yapma sırası rakiplerine geldiğinde Czentovic salonun alt başında bulunan masaya gidip oturuyor, hamle sırası ise kendine geldiğinde ayakta bir saniye bile durmadan hamlesini yapmaya devam ediyordur. Yenilmekten hiç hoşlanmayan McConnor, Satranç şampiyonuna bir el daha teklif eder ve arından Dr B adında birisi gelir.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?