Sarı Yazma Roman Özeti | Rıfat Ilgaz

  • 23 Kasım 2018
  • 1.726 kez görüntülendi.

ROMAN: SARI YAZMA

YAZAR: RIFAT İLGAZ

TÜRÜ: Otobiyografik roman

ÖNEMİ: Rıfat İlgaz’ın kendi yaşam öyküsünü anlatması açısından önemlidir.

KONUSU: Rıfat İlgaz’ın çocukluk yıllarının geçtiği Cide’den başlayarak yazarlık serüvenini, cezaevi yıllarını 1950’li yıllara kadarki siyasi olaylarla birlikte anlatmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Otobiyografik bir roman olan eserin ana kahramanı 1940 kuşağının ünlü yazarlarından Rıfat Ilgaz’dır.

Sarı Yazma Roman Özeti

Sarı Yazma, 1940 Kuşağı şiirimizin en büyük ustalarından Rıfat Ilgaz’ın kendi yaşam öyküsünü anlattığı romanıdır. Roman, Cide’de doğup yaşamının ilk on iki yılını orada geçiren şairin, yıllar sonra o şirin kıyı kentine geri dönüşü ile başlar. Bu bir korku, yılgınlık, tükenme ya da kaçış değildir. Bu, şairin yaşadıklarına yeniden başlamak; o topraklarda yeniden doğup, büyümek ve yaşlanmak isteğidir. Aynı zamanda, amacı, geçmişine şimdiki gözleriyle bir kez daha bakmaktır. İşte Sarı Yazma, Ilgaz’ın sanatının zirvesindeyken geriye bakıp gördüklerinden oluşan bir romandır.

Toplumcu bir yazın ustasının, kendi kuşağının renkleriyle boyadığı Türkiye resimlerinden oluşan bir belgesel de diyebiliriz. Ki bu öykü, keskin toplumsal çelişkilerden kaynaklanan hoyrat bir iklimin yıprattığı kırıp döktüğü bir kuşağın öyküsüdür. Bir şairin, geçmişiyle açık ve içten bir hesaplaşma ve bu sırada ortaya çıkan, serüven dolu, uzun bir yaşamdan kesitler. .. Abartmayan, doğal ve duru bir anlatım içinde, inanılmaz dirençli bir mücadele ve mutlu, umutlu bir son… Romanın adı olan Sarı Yazma, Karadeniz’in çalışkan kadınları için yazarın bir saygı duruşu…(Çınar Yayınları Tanıtım Yazısı)

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?