Sarı Traktör Roman Özeti | Talip Apaydın

  • 29 Aralık 2018
  • 5.548 kez görüntülendi.

Sarı Traktör Roman Özeti

Sarı Traktör romanı Talip Apaydın’ın kaleme aldığı güzel bir eserdir. Tarımda makineleşmeyi anlatan önemli bir romandır. Konu olarak Ankara’ya bir köy olan Kıraçözler Köyü’nde yaşayan Arif’in traktör alma konusunda babası ve çevresiyle olan mücadelesi ve en sonunda da istediği traktörü alması işlenmiştir.

ROMAN : SARI TRAKTÖR

YAZAR: TALİP APAYDIN

TÜRÜ: Sosyal roman

ŞAHIS KADROSU

Arif: Romanda yeniliğin temsilcisi olan başkahramanıdır. Geleneksel tarım karşısında traktör alma mücadelesini sembolize eder. Traktör onun için bir aşktır. Sonunda mücadeleyi kazanır ama bu uğurda çok kişiyi ezmiştir.

İzzet: Arifin babasıdır. Hasta olan bir adamdır ve hastanelere gider. Geleneğin temsilcisidir. Parası olmasına rağmen makineli tarımın karşısındadır ve oğluna traktör almaz. Ancak sonunda mücadeleyi kaybeder.

Öğretmen: Arifin traktör alması konusunda ona yardımcı olan şahıstır.

Sarı Traktör Roman Özeti

Ankara’ya bağlı Özler köyünde köylüler geçimini tarım ile uğraşarak sağlamaktadırlar. Köyün toprağı kıraçtır. Tarlalarda çalışanlardan biri de Arif adlı bir gençtir. Bütün işi elle yapan Arif, bir gün Yakup’un Ali’den tarla için traktör ister. Ali bunu kabul eder. Arif traktöre ve çıkardığı sese hayran kalır. Babası izzet ise varsıl biri olmasına rağmen Arifin traktör istediğine karşılık vermez, izzet hasta bir babadır, mide ağrısı çekmektedir. Köyün öğretmeni de İzzet ile traktör alması konusunda konuşur. Kabul ettiremeyince kasabada yaşayana ve nüfuzu olan Haşan Bey’den İzzet ile konuşması için rica edilir. Araya Haşan Bey girince traktör alınır. Traktör alma süreci de zor olur. Uzun zaman beklenir, izzet, almama konusunda dirense de sonunda öküzleri satarak traktörü alır. Traktör köye kışın gelir. Kar yağmıştır. Arif traktörü köylüye gösteremeyeceği için üzgündür ama sabah büyük bir kar kütlesini temizler ve traktörü dışarı çıkarır. Herkes buna hayret ederler ve köylüler Arifin de sarı bir traktörü olduğunu söyleyerek gülüşürler.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?