Sarı Naciye Tiyatro Özeti | Recep Bilginer

  • 31 Mart 2019
  • 636 kez görüntülendi.
Sarı Naciye Tiyatro Özeti | Recep Bilginer

Sarı Naciye Tiyatro Özeti | Recep Bilginer

Edebiyatımıza Recep Bilginer Cumhuriyet Dönemi’nde önemli tiyatro eserlerini kaleme almıştır. Sarı Naciye eseri bunlardan yalnızca biridir. Yazdığı her tiyatro eseri köylünün sıkıntılarına dokunduğu ve halkın sesi olabildiği için her zaman dikkat çekmiştir.

 TÜRÜ : Tiyatro

YAZAR : Recep Bilginer

ÖNEMİ: Tiyatrolarında toplumsal sorunlara , köylülerin çektiği sıkıntıları ele almıştır. Bu sebeple yazdığı tiyatro eserleri büyük önem taşımaktadır. Sarı Naciye konusu bakımından da fark yaratmaktadır. Törelere aşkı için karşı gelen bir kızın hikayesi anlatılmaktadır.

KONUSU: Eser Türkmen Obası’n da Toroslarda geçer. Sarı Naciye , Abisi ve babası ile yaşar. Obanın zengini olan Elçi denen adamın sözlerinden etkilenir ve babasını , töresini hiçe sayıp onunla evlenir. Aslında töreye karşı çıkış , göç , oba yaşantısı , bir kadının aşk hikayesi anlatılmaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

Sarı Naciye : Eserin baş karakteridir. Babası ve kardeşi Osman ile yaşar. Eserde Naciye’nin Elçi’ye inanıp ona kaçmasının ardından , kocasının onu aldatması kabullenmez ve ve kocasından da kaçar babasını bulmak için yollara düşer.

Kör Hasan : Kör Hasan , orman köylerinden birinde kızı Naciye ve oğlu Osman ile birlikte yaşar. Kızını seven onun için töreyi hiçe sayan bir babadır.

Osman : Kör Hasan’ın oğludur. Oba yaşantısından , köyden gidip zengin olmak ister ama Naciye ve babası tarafından bu fikrine karşı çıkarlar. Osman Çukurova’ya inip orada yaşayıp zengin olmak ister.

Elçi : Köye gelerek ırgat toplayıp , toprak zengini olan bir adamdır. Naciye’ye övgü dolu sözler söyleyip onu kandırır ve evlenir. Kısa bir süre sonra Naciye’den sıkılır ve hayatına başka bir kadın alır.

Sarı Naciye Tiyatro Özeti

Toroslar’da Türkmen obasında kızı Kör Hasan ve çocukları yaşamaktadır. Yaşadıkları köye Elçi adında toprak zengini bir adam dört yıldır gelmektedir. Osman’ın kız kardeşi Naciye’ye aşık olmuştur ve ona sürekli övgüler söyler. Bu kadar fazla övgüye dayanamayan Naciye’de Elçi’den hoşlanmaya başlamıştır. Türkmen törelerine karşı gelip Elçi ile ovaya inmeyi kabul eder ve ailesini terk edip Elçi’ye varır. Elçi ise aslında zayıf karakterli bir adamdır. Kısa süre içinde Naciye’den sıkılır ve kendisinden yaşça büyük bir kadın olan Boyalı Ayşe’ye gidip gelmeye başlar. Naciye bu durumu öğrenir ve kabullenemez , Elçi’yi terk eder. Kör Hasan’ın da kendisini öldüreceğinin bile bile babasını aramaya başlayan Naciye sonunda babasını bulup kavuşur. Töre gereği Kör Hasan kızını gördüğü yerde öldürmesi gerekir fakat kızına kavuşan ve sıtma nöbetleri geçiren yavrusu görünce ona sarılıp kucağına alıp köyüne geri götürür. Töreleri Sarı Naciye için yok sayar.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up