Saray ve Ötesi Anı Özeti | Halit Ziya Uşaklıgil

  • 13 Nisan 2019
  • 1.199 kez görüntülendi.

Saray ve Ötesi Anı Özeti | Halit Ziya Uşaklıgil

Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilen Halit Ziya Uşaklıgil ,  Servet-i Fünun döneminde roman ve hikaye türünün en önemli ismidir fakat anı türünde de bu dönem de eserleri dikkat çekmiştir.Saray ve Ötesi kitabı ilk anı kitabı olan  Kırk Yıl ‘ın devamı niteliğindedir. Yazar , yine tarih yorumu katmadan gözlemci tavrı ile kaleme almıştır.

Halit Ziya Uşaklıgil’in diğer eser özetlerini görmek için lütfen tıklayınız.


TÜRÜ: Anı ( Hatıra )

YAZAR: Halit Ziya Uşaklıgil

ÖNEMİ: Kırk Yıl eserinin devamı niteliğindedir.  Osmanlı saray yaşamından, dönemin siyasi ve toplumsal olaylarından canlı kesitler sunar.

KONUSU:  II.Abdülhamit’in tahttan indirilmesiyle Meşrutiyet yönetiminin saray ve ötesinde nasıl karşılandığı anlatılmaktadır. Siyasi bir özellik taşıyan eser , okuyuculara yazarın kendisinin çok yakından tanıdığı Sultan Mehmet Reşat’ı ve idare ve siyaset adamlarını tanıtır.

ŞAHIS KADROSU:

Sultan Mehmet Reşat , İbrahim Bey , Tevfik Paşa , Hüseyin Hilmi Paşa

Saray ve Ötesi Anı Özeti

Yazarın , Kırk Yıl eserinin devamıdır.  Halit Ziya Uşaklıgil’in başkâtipliğine tayininden ; Almanya gezisinden dönüşüne kadar olan süreyi, yani 1909-1916 yılları arasını kapsar. Eser , siyasi özellik taşımasına rağmen yine de tarih yazma gibi bir düşünceden uzak durmuştur. Gözlemci ve yaşanan olayları tüm gerçekliği ile yansıtmıştır , bu sebeple tam bir anı eseridir. Gözlemci çizgisi sayesinde kimi zaman bazı bölümler roman tahlili tadındadır. Dönemin başta psikolojik olarak algısını çok gerçekçi anlatmaktadır.   Osmanlı saray yaşamından, dönemin siyasi ve toplumsal olaylarından canlı kesitler sunar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?