Sâmi Paşazâde Sezâi Eser Özetleri

  • 11 Kasım 2017
  • 4.874 kez görüntülendi.
Sâmi Paşazâde Sezâi Eser Özetleri

Sâmi Paşazâde Sezâi Eser Özetleri

Sâmi Paşazâde Sezâi eser özetlerinden bir kısmını burda kısa bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Diğer eserleriyle ilgili detaylı özetleri ilerleyen zamanlarda paylaşmış olacağız. Siz de eserlerle ilgili yorum yapmayı unutmayınız.

Şîr Eseri Özeti: Sâmi Paşazâde Sezâi tarafından 17 yaşında kaleme alınmış olan üç perdelik trajedidir. Kendisinin de itiraf ettiği gibi eserlerinin içinde tekniği en zayıf olandır. Şîr ölümü hiçe sayan, kahraman bir adamdır. Hint padişahının kızı Saibe’ye aşık olunca sert mizaçlı adam gitmiş yerine şair ruhlu bir genç gelmiştir. Saibe’den nefret eden kız kardeşi Nahit ise attığı iftiralarla Şîr’in mutluluğuna gölge düşürmüştür. Şaibe ile evlenen Şîr kuşkularına yenik düşerek onu boşar. Saibe’yle ikinci kez evlenmesine rağmen bu kuşkular neticesinde Saime’yi hançerleyerek öldürür ve kendisi de intihar eder.

Küçük Şeyler Eseri Özeti: Batılı teknikle yazılmış olan ilk hikâyelerimizden kabul edilen bu eser Sâmi Paşazâde Sezâi tarafından kaleme alınmıştır. Realist Fransız edebiyatının etkisinin olduğu hikâyelerde küçük şeyler başarılı bir şekilde hikâye olarak sayfalar arasında yerini almıştır. Yazar eserin ön sözünde de realizmi savunmuştur. Bu Büyük Adam Kimdir, Hiç, Kediler, Düğün, Pandomima gibi ünlü hikâyeler bu kitabın içerisinde yer almıştır.

Rûmüzul-Edeb Eseri Özeti: 1890 tarihli bu eser Sâmi Paşazâde Sezâi tarafından kaleme alınmıştır. Eserde bazı küçük hikâyeler, makaleler, seyahat notları ve hatıralar yer almıştır.

İclal Eseri Özeti: Sâmi Paşazâde Sezâi’nin kaleme aldığı bir eserdir. 1923 yılında 14 yaşındayken ölen yeğeni iclal’in adını taşıyan bu eserde yazar; İclal’e yazdığı bir mersiyeye, bir makaleye, hatırata, hikâyeye ve çeşitli gazetelerde çıkan yazılarına yer vermiştir.

Diğer eserlerini okumak için anasayfada ki kategorilerden istediğinizi seçebilirsiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ayşe Bakraç dedi ki:

    Merhabalar. Sitenize gerçekten bayıldım. Bu eser özeti de harika olmuş.

    1. ahmet dedi ki:

      Güzel düşüncelerinizden dolayı teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up