Sakız Sardunya Hikaye Özeti – Elif Şafak

  • 17 Mart 2021
  • 283 kez görüntülendi.

Sakız Sardunya Hikaye Özeti – Elif Şafak

Türk edebiyatın son dönemde en çok okunan yazarlarından Elif Şafak Sakız Sardunya adlı kitabı ile farklı bir yol izliyor. Daha çok romanlarından aşina olduğumuz yazar, bu kez çocuklara yönelik bir hikaye/masal kitabı ile karşımıza çıkıyor.

Türü: Hikaye

Önemi: Geniş bir okur kitlesine sahip olan ve daha çok romanlarıyla bilinen Elif Şafak bu kez çocuklar için kaleme aldığı bir eser ile bizleri karşılıyor. Düş ve düşünce ufkunu geliştirecek detaylarıyla, hoş resimleriyle eğlenceli bir okuma vaat ediyor.

Sakız Sardunya Konusu: Elif Şafak bu eserinde adını hiç sevmeyen genç bir kız çocuğunun öyküsünü anlatıyor. Sakız adındaki genç kız sihirli bir küre buluyor ve masal dünyasında maceralara atılıyor. Okurları da kendisiyle birlikte sürüklüyor.

Şahıs Kadrosu:

Sakız Sardunya: Kitap okumayı seven ve çevreyi, büyüklerin dünyasını sorgulayan bir kızdır.

Hayal Hanım: Sakız Sardunya’nın annesidir. İkna etmek yerine kesin cevaplarla reddeden birisidir.

Sakız Sardunya Hikaye Özeti

Sakız Sardunya kitap okumayı çok seven, akıllı ve meraklı bir kızdır. İsmi bir çiçek olmasına karşın bu ismini hiç sevmez. Çünkü okuldaki haylaz çocuklar bu isimle dalga geçmektedirler. Annesi Hayal Hanım’a adını değiştirmek istediğini belirtir. Annesi ise çiçekleri herkesin çok sevdiğini söyleyerek noktayı koyar. Bunun üzerine büyüklere bir şeyler anlatmanın çok güç olduğunu düşünür ve herkesin kendi ismini özgürce seçebileceği bir gezegen düşlemeye başlar.

Küçük kız yıllardır bir hayvanı olmasını ister. Fakat annesi şehir hayatının buna uygun olmadığını belirterek karşı çıkar. Babası Hasan Bey ise kızını kıramaz ve ona iki küçük su kaplumbağası hediye eder. Adlarını da Gece ve Gündüz koyarlar.

Sakız Sardunya babasının aldığı ve yanından hiç ayırmadığı atlasını çok sevmektedir. Atlası ile büyüdüğünde gideceği yerlerin hayalini kurar. Çevreyi, doğayı koruma üzerinde fikir yürütür. Fakat alay konusu edileceğini düşünerek etrafına anlatamaz.

Sakız Sardunya yetişkinlerin dünyasını da sorgular. Özellikle anne babasının kitap okumanın yararlarından bahsederken neden yeterince kitap okumadıklarına anlam veremez. Bir gün kütüphanede bir kitapla birlikte bir küre bulur. Çok merak ederek eve götürür. Küre sayesinde efsaneler, hikayeler ve masallar ülkesine; Efhima’ya aralanan fantastik bir serüvene girişir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?