Şair Evlenmesi Özeti – Şinasi

  • 26 Ekim 2017
  • 3.397 kez görüntülendi.
Şair Evlenmesi Özeti – Şinasi

Şair Evlenmesi Tiyatro Eseri Özeti

Şair Evlenmesi Şinasi tarafından kaleme alınan ve Türk edebiyatının kaleme alınan ilk tiyatrosudur.  Siz de Şair Evlenmesi‘nin geniş kapsamlı özetini eserozetleri.com sitesinde bulabilir ve kolayca okuyabilirsiniz. Sitemiz siz değerli üyeleri için kapsamlı eser özetleri hazırlamaktadır. Siz de bu eser özetlerini arkadaşlarınızla paylaşabilir ve onların da bilgi edinmesine fırsat verebilirsiniz. Aşağıda Şinasi’nin Şair Evlenmesi adlı tiyatro eserinin önemli kahramanlarını, özelliklerini, konusunu, kısa özetini bulabilirsiniz. Şimdi Şair Evlenmesi adlı tiyatro eserini incelemeye başlayalım dilerseniz. Özellikle edebiyat sınavlarına hazırlanan arkadaşlar için faydalı olur umudundayız.


ŞAİR EVLENMESİ

YAZAR ; ŞİNASİ

TÜRÜ: Tek perdelik komedi (Tiyatro)

ÖNEMİ: Türk edebiyatının kaleme alınan ilk tiyatrosudur. Şinasi tarafından yazılmıştır.

KONUSU: Görücü usulü ile evlenmenin eleştirisinin yapıldığı eserde, Müştak Bey’in evlilik yolunda başına gelen komik olaylar anlatılmıştır.

ŞAİR EVLENMESİ ŞAHIS KADROSU: 

Müştak Bey: Eserin başkahramanıdır. Aşka susamış Müştak Bey alafranga tutum ve davranışlar sergilemektedir.

Kumru Hanım: Müştak Bey’in aşık olduğu genç ve güzel bayandır. Kumru Hanım da Müştak Bey’i sever.

Sakine Hanım: Müştak Bey’in yanlışlıkla nikâhlandığı kadındır. Kumru Hanım’ın ablası olan Sakine Hanım, çirkin ve evde kalmış bir bayandır.

Hikmet Efendi: Müştak Bey’in samimi arkadaşıdır. Onu zor durumdan kurtaran akıllı bir kişidir.

Ziba Dudu: Evlenmeye aracı olan, dedikoduyu seven ve Müştak Bey’in başına dertleri açan kişidir.

Habbe Kadın: Müştak Bey’in yengesidir olurlar. Müştak Bey’in başına gelenleri duyunca feryadı basıp ortalığı karıştırıyor. Çok aceleci ve tez canlı bir kişiliğe sahiptir.

Şair Evlenmesi ÖZET:

Batı yanlısı davranışları ve giyimiyle çok da sevilmeyen Müştak Bey, saf görünümlü ve aydın bir tiptir. Aşık olduğu Kumru Hanım’la, ona yol gösteren kadınlar aracılığıyla evlenme kararı almıştır. Müştak Bey, sevdiği kadın Kumru Hanım yerine, oyuna getirilerek Kumru Hanım’ın çirkin ablası ile evlendirilir. Nikâhının kıyıldığı ilk gün yanlışlığı fark eden Müştak Bey, nikâhı kıyan imama para vererek yanlışlığı düzelttirir. Daha sonra imam, yaşça büyük olan kız yerine boyca büyük olan kızı evlendirdiğini söyleyerek Müştak Bey’i bu durumdan kurtarır ve her şey normale döner.


Diğer Cumhuriyet Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Tanzimat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Mobil Uygulamamızı indirin


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up