Sahnenin Dışındakiler Roman Özeti | Ahmet Hamdi Tanpınar

  • 31 Ekim 2018
  • 5.288 kez görüntülendi.

ROMAN: SAHNENİN DIŞINDAKİLER

YAZAR: AHMET HAMDI TANPINAR

TÜRÜ: Siyasi Roman

ÖNEMİ: Sahne dışının İstanbul, sahne içinin ise Anadolu olarak yansıtıldığı siyasi nitelikte bir romandır.

KONUSU: Bir üniversite öğrencisinin gözüyle İstanbul’un işgali anlatılır.

ŞAHIS KADROSU:

Cemal: Eserin başkahramanı olan Cemal üniversite öğrencisidir. İstanbul’un işgal yılları bu öğrencinin gözüyle anlatılmaktadır.

Sabiha: Modernleşen Türk kadınının sembol ismi olarak gösterilmiş bir şahıstır. Sahneye çıkan ilk Türk kadını olarak yansıtılmıştır.

İhsan: Milli Mücadele’yi planlayanlardan olan İhsan, kültürlü bir tarih öğretmenidir.

 

ÖZET:

Cemal üniversitede okumak için çocukluğunun geçtiği İstanbul’a yerleşir. Ancak çocukluğundaki güzel günlerden eser kalmamıştır çünkü İstanbul işgal altındadır. Eskiden oturdukları evini ziyaret eder ve orada lisedeki aşkı Sabiha’yı düşünür. Cemal İstanbul’dayken kültürü ve bilgisine hayran olduğu arkadaşı İhsan da yurtdışından İstanbul’a döner. Cemal, İhsan ve Sabiha çok sık görüşürler. Cemal; İhsan ve Sabiha arasındaki yakınlaşmadan oldukça rahatsızdır. Sabiha etrafındaki insanlardan etkilenerek kadın hakları ile ilgili düşünceler üzerine kafa yorar. İhsan ise dönemin siyasi oluşumlarından olan İttihat ve Terakki ile ilişki kurar. Onların bu dönemdeki arkadaşlıkları Sabiha’nın babasının tayininin çıkması üzerine sona erer. Anadolu’ya giden Sabiha’dan uzun zaman haber alınamaz. Sabiha ahlaksız bir adamla evlenmiştir. Cemal onu bulmaya karar verir. Aynı zamanda İstanbul’da da Milli Mücadele yanlılarının saflarına katılarak çalışmalara başlar. Cemal, Nasır Paşa’nın kâtibi olur ve onun anılarını yazar. Amacı ülkedeki pislikleri gün yüzüne çıkarmaktır. Romanın sonunda Nasır Paşa öldürülür. Cemal Sabiha’nın da izini bulmuştur. Fakat Sabiha çok yıprandığı için herkesten kurtulmak ister ve sahneye çıkan İlk Türk kadını olacağına dair bir not bırakarak izini kaybettirir.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?