Sağırdere Roman Özeti | Kemal Tahir

  • 21 Mayıs 2019
  • 396 kez görüntülendi.
Sağırdere Roman Özeti | Kemal Tahir

Sağırdere Roman Özeti | Kemal Tahir

Kemal Tahir 1955 yılında kaleme aldığı eseri Sağırdere Türk köyünü ve köylüsünün yaşantısını derin bir şekilde gözler önüne sermektedir. Sağırdere’nin devamı olarak yazdığı ” Körduman ” eserini de Çankırı Hapishanesinde tanık olduğu karakterlerden hareketle yazmıştır.

TÜRÜ :  Roman (Pastoral)

YAZAR : Kemal Tahir

KONUSU:  Eser, köy ve kent arasında ki ikilemi tatlı bir dille kaleme almaktadır. Aşkına kavuşamayan Mustafa’nın köyü terk edip Ankara’ya gitmesi ve değişen fikirleri sayesinde kitap resmen iki bölümden oluşmaktadır.

ÖNEMİ: Sağırdere birinci romanı , eserin devamı niteliğinde ikinci romanı Körduman Türk romancılığının temel taşlarından kabul edilmesi ile önem kazanmıştır.

Şahıs Kadrosu :

Kulaksızların Mustafa : Köyde işe yaramayan başı boş biridir. Bu sebeple sevdiği kızı da alamaz ve Ankara’ya şehre gidip çalışma kararı alıp , kendini sorgulamaya başlar. Eserin baş karakteridir.

Ayşe : Kulaksızların Mustafa’nın sevdiği kızdır fakat başkasıyla evlendirilir.

Murat Ağa : Kulaksızların Mustafa’nın ağabeyidir.

Sağırdere Roman Özeti

Çankırı’ya yakınlarındaki Yamören köyünde Murat Ağa’nın kardeşi Kulaksızların Mustafa köyde işsiz , başıboş bir gençtir. Sevdiği kız Ayşe’dir. Ayşe’ye kavuşamaz , Ayşe’yi başkasıyla evlendirirler. Mustafa’da bu olaydan sonra Ankara’ya gidip bir işe girmek ister , bir süre işsiz kalır. Daha sonra Cemal Usta’nın yanında çırak olarak işe başlar ve ustalık kıdemine kadar ulaşır. Mustafa romanın başından beri bir daha köye geri dönmeyeceğini söyler fakat üretime katkı sağlayıp , üreten bir birey olunca , başarılı bir kişiliğe sahip olunca köye döner. Mustafa eserin ilk bölümünde işe yaramaz ,boş bir karakter iken eserin ikinci bölümünde üretken , başarılı bir kimlik , üretken , güçlü bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.