Saf Şiir Özellikleri

 • 01 Mart 2022
 • 291 kez görüntülendi.

Saf şiir özellikleri aslında ortak bir zevk anlayışına hitap etmektedir. Türk Edebiyatı’nda bu şiirlerin başlangıcını ise Ahmet Haşim yapmıştır. Ünlü şair Ahmet Haşim’in “Şiir Hakkında Bazı Mülahazalar” isimli makalesi ardından saf şiir düşüncesi ortaya çıkmış ve kısa süre içerisinde benimsenmiştir.

Günümüzde hala saf şiirin ne demek olduğu, temsilcileri ve özellikleri gibi pek çok detay araştırılmaya devam etmektedir. Bu şiirlerin diğer şiirlere göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu düşünceyi benimseyen sanatçılar kendilerine özgü olan özel simge düzenlerini oluştururlar. Saf şiir özellikleri farklı özelliklere sahip olan bu şiir anlayışının en önemli özelliği ise yaratıcı imgeleri olmaktadır.

Saf Öz Şiir Temsilcileri

Saf öz şiir temsilcileri de bu şiirlere ilgi duyan ve edebiyatı merak eden kişiler tarafından araştırılmaktadır. Bu şiir anlayışı, Ahmet Haşim’den başlamıştır. Daha sonrasında ise Türk Edebiyatı için önemli olan pek çok şair de bu düşünce biçimini benimseyerek uyum sağlamışlardır.

Batı Edebiyatı’ndan etkilenen Türk şairler, özellikle de bu edebiyatın Divan şiiri biçiminden ciddi anlamda etkilenmişlerdir. Bu durumun üzerine de belirli Türk şairleri ortak zevk ve anlayışa hakim olmuşlardır. Bu şairlerden ilki Ahmet Haşim’dir. Temsilciler konusunda Ahmet Haşim’in ardından gelen şairler ise şu şekildedir;

 • Yahya Kemal Beyatlı
 • Ahmet Hamdi Tanpınar
 • Cahit Sıtkı Tarancı
 • Ahmet Muhip Dıranas
 • Behçet Necatigil
 • Asaf Halet Çelebi
 • Necip Fazıl Kısakürek
 • Özdemir Asaf
 • Fazıl Hüsnü Dağlarca
 • Ziya Osman Saba

İlginizi Çekebilir: İntikamla Gelen Kitap Özeti – Jennifer Royce

Saf Şiir Özellikleri

Saf Şiir Özellikleri

Saf Şiir Anlayışı Özellikleri

Saf şiir anlayışı özellikleri de pek çok edebiyat ve şiir sever tarafından merak edilmektedir. Bu şiirin özellikle de farklı özellikleri dikkatleri üzerine çekmeye devam etmektedir. Bu şiirlerde özellikle de oldukça özgün imgeler yer almaktadır.

Bu imgeler özellikle de dilin mantığına uygun ve dilin anlamını genişletmektedir. Böylelikle de yeni olanaklar sunarak şiirin daha farklı bir hale gelmesini sağlamaktadır. Saf şiir özellikleri incelendiği zaman bir diğer özelik ise şiirsel söylemin zirvesine ulaşmasıdır.

Bu düşünce ila tamamen paralellik göstermektedir. Yine şiiri son derecede soylu bir sanat olarak kabul etmektedir. Bu şairlere göre hem düşünsel hem de bireysel olan yönler ağır basmaktadır.

Saf şiir özellikleri konusunda dikkat çeken özelliklerden birisi de biçim endişesi duyması olmaktadır. Bu durum tüm şiirde kendisini hissettirir. Yine şairlerde sembolizm akımının izleri de dikkat çekmektedir. Aynı zamanda gizemli olmaları, bireysel olmaları ve daha çok dramatik konuları ele alması da en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Bu şiirlerin en önemli özelliklerinden birisi de mükemmellik algısı olmaktadır. Şiirler yazılırken disiplinli bir biçimde çalışarak mükemmele varan çalışmalar kendilerini net bir biçimde göstermektedir. Son olarak dil içerisinde saflaşma düşüncesi de yer almaktadır. İsmi de buradan gelmektedir.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?