Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Özeti – Eleanor Coerr

  • 02 Mart 2021
  • 362 kez görüntülendi.

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Hikaye Özeti – Eleanor Coerr

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kanadalı yazar Eleanor Coerr tarafından kaleme alınmıştır. Hiroşima’ya atılan atom bombasından dolayı lösemiye yakalanan Sadako’nun hayatı anlatılmaktadır ve Sadako’nun kendi günlüklerinden esinlenilmiştir. Çocuk kitapları arasında yer verilse de herkese kendinden bir şeyler katabilecek niteliktedir.

Türü: Hikaye

Önemi: Bilinen en eski çocuk kitaplarından birisi olan Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu, 2. Dünya Savaşı sırasında 1945 yılında yaşananları ve sonrasını Sadako’nun hayatı üzerinden anlatıyor. On iki yaşında bir çocuğun radyasyondan dolayı hastalanması ve hayata tutunma çabaları bizi karşılıyor.

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Konusu: Sadako Hiroşima’ya bomba atıldığında henüz iki yaşındadır ve on iki yaşına geldiğinde bir anda hastalanır. Japon geleneğine göre kağıttan turna kuşu yapan kişinin dileğinin gerçekleşeceğini duyan Sadako bunun için mücadele verir. Turna kuşunun barışın simgesi olmasına da bir gönderme vardır.

Şahıs Kadrosu:

Sadako: 1945 yılındaki atom bombalaması sırasında iki yaşında bir kız çocuğudur. On iki yaşına geldiğinde bir anda hastalanır ve lösemi teşhisi konur. Yine de hayallerinin peşinde gitmeye kararlıdır. Fakat Sadako isteidği sonuca ulaşamaz.

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Hikaye Özeti

Sadako 12 yaşında bir çocuktur. Kardeşleriyle mutlu bir hayatı vardır. Japonya 2. Dünya Savaşı’nın etkilerini sarmaya çalışmaktadır. Sadako radyasyondan dolayı yanan, yara izi olan insanlardan hep kaçmaktadır.

Sadako, 1954 yılının bir ağustos sabahı giyinerek dışarı çıkar. Çok güzel bir hava vardır. Etraftaki güzellikleri iyiye yorar. İki kardeşi mışıl mışıl uyurlar.

Bambu sınıfı öğrencileri Sadako’nun kendi atletizm takımlarına girmesini isterler. Bunu kabul eden Sadako ikinci yarışa yedek olarak çıkar. Sıra Sadako’ya gelir ve yarışı tamamlar. Fakat hemen ardından başı dönmeye başlar ve bayılır. Doktor kontrolünde lösemiye yakalandığı anlaşılır.

Hastanede günleri geçen Sadako’ya bir arkadaşı bin turna kuşu yaparsa tanrıların kendisini göreceğini ve dileğinin kabul edileceğini söyler. Bunun üzerine Sadako 1000 turna kuşu yapmaya başlar. Fakat 644. Turna kuşunu katladığında hayata gözlerini yumar. Yine de arkadaşları bu turna kuşlarını 1000’e tamamlarlar.

1.3/5 - (3 votes)
Popüler Aramalar

Yorumlar (4 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?