Saatleri Ayarlama Enstitüsü roman özeti | Ahmet Hamdi Tanpınar

  • 06 Kasım 2021
  • 7.971 kez görüntülendi.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Özeti

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, ironik sosyal roman tarzında Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından kaleme alınan bir eserdir. Türk modernleşme projesinin yirminci yüzyılın ilk yarısında Türk toplumu tarafından nasıl algılandığının sembolik bir eleştirisi olmasından dolayı önemli bir romandır. Konu olarak saat tutkusu olan Hayri İrdal ile Halit Ayarcı’nın kurduğu Saatleri Ayarlama Enstitüsü etrafında şekillenen olaylar ve kahramanların sıra dışı, ironik yaşamlarını işlemektedir.

ŞAHIS KADROSU:

Hayri İrdal: Romanın başkişisidir. Enstitü kurulmadan önceki hayatı ile kurulduktan sonraki hayatı anlatılmıştır. Yaşamı boyunca ikinci planda kalmış bir kişidir.

Halit Ayarcı: Hayri İrdal’ı yönlendiren şahıstır. Yenilik taraftarıdır. Enstitüyü de arkadaşı Hayri İrdal’ı da yalnızlığa itmiştir.

Pakize: Hayri Irdal’ın ikinci karısıdır. Hayatın gülünç tarafını ortaya koyan bir karakterdir.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü ÖZET:

Bir saatçinin yanına küçük yaşta çırak olarak giren Hayri irdal’ın ustası rind, filozof bir sanatçıdır. Ondan çok fazla etkilenir. Birinci Dünya Savaşı başlayınca askere alınan Hayri İrdal, İstanbul’a dönünce evlenir. Karısı öldüğünde Pakize adlı bir bayanla yıllar sonra ikinci evliliğini yapar. İspritizmacılar Kulübü’ne üye olan Hayri İrdal’ın saatlere olan ilgisi hiçbir zaman bitmez. Tanıştığı Halit Ayarcı, kendisi için değişimin kapısını açan bir şahıs olmuştur. Halit de saatlere tutkundur. İki arkadaş “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”nü kurar.

Hayri artık gerçek mutluluğu bulmuştur. Kurdukları Enstitü kısa zamanda tanınır. Ünü dış ülkelere dek gider. Hayri bütün benliğini işine vermişken karısı Pakize, onu arkadaşı Halit ile aldatır ve bu ilişkiden de bir de kızı olur. Hayri İrdal bu durumun farkına bile varmaz. Kendi çocuğu sandığı kıza “Halide” adını koyar ve çocuğunu arkadaşı Halit’e benzettiğini de söyler. Enstitü ise kapatılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Romanın sonunda Halit bir kazada ölür. Hayri ise gerçekleri görmeye başlar.

En Çok Okunan Kitap Özetleri

5/5 - (1 vote)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?