Ruh Üşümesi roman özeti | Adalet Ağaoğlu

  • 01 Şubat 2019
  • 2.065 kez görüntülendi.

RUH ÜŞÜMESİ – ADALET AĞAOĞLU

Türk edebiyatının ilk erotik romanı kabul edilmesi ile önem kazanmış bir romandır. Cinselliğin mercek altına alındığı bir romandır. isimleri belirtilmemiş bir kadın ve erkeğin ilişkilerinin ana olayı oluşturduğu romanda çok çeşitli çiftlerin yaşadıkları ilişkiler anlatılmıştır.

TÜRÜ- Sosyal – Psikolojik roman

ŞAHIS KADROSU:

Kadın: Ana olayda anlatılan ama ismi zikredilmeyen kadındır. Bir lokantada tanıştığı bir erkekle ilişki yaşar. Bu lokantaya da birisiyle tanışmak için gelmiştir. İçine kapanıklıktan kurtulmak isteyen bir yapısı vardır. Cinsel yaşamını gerçek hayatta sosyal baskılar nedeniyle dizginlediğini düşünür. Romanın sonunda çantasını alarak bilinmeyen bir yere doğru gider.

Adam: Bir kadınla birlikte olmayı isteyen bir tiptir. Yaşadığı anların mutluluğunu arayan bir kişidir.

ÖZETİ:

Eserde gerçekle-hayal iç içe geçmiştir. Temelde isimleri belirtilmemiş olan bir erkek ve bir kadının yer yokluğu nedeniyle bir lokantanın aynı masasını paylaşmak zorunda kalışlarından hareketle yaşanmakta olan bir hayat ile bu ikilinin iç dünyalarında birbirleriyle ilgili kurdukları hayallerden hareket edilir. Bu ana öykünün içi çeşitli kadın-erkek ilişkilerini anlatan alt öykülere bölünmüştür. Mimarlık hocası adamla-öğrencisi, bir günbatımında tren bekleyen kız ve erkek, AvrupalI uzay bilimcisi ile kadın, kızları hapiste olan bir çift alt öykülerde hayatları anlatılan kişilerdir. Her öykünün kendi anlatıcısı mevcuttur. Bu durum romanın çok anlatıcılı olmasını sağlamıştır. Ağaoğlu, Ruh Üşümesi’nde bir kadın ile bir erkeğin yaşadıklarından hareketle tek bir kişiyi değil, bütün insanlığı ilgilendiren iletişimsizlik ve yabancılaşma duygularını işler. Roman boyunca insanlar arasındaki iletişimsizliğin nedenleri sorgulanır. Bireyler arasındaki iletişimsizliğin kökü toplumsal yaşanmışlıklara dayandırılır.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?