Romeo ve Juliet Özeti

 • 28 Aralık 2021
 • 94 kez görüntülendi.

Romeo ve Juliet Özeti

Romeo ve Juliet özeti özellikle tüm dünyada çok ses getiren bir tiyatro oyunu olmuştur. William Shakespeare tarafından yazılan bu eser dünyaca bilinen hikayelerden biridir. Birbirleri ile senelerdir kan davası bulunan iki aile ve bu iki ailenin çocuğunun hikayesini konu almaktadır. Romeo ve Juliet, ortada hiçbir şey yok iken bu iki ailenin kavgasının ortasında doğar ve aynı zamanda Rahip Lawence ise bu iki ailenin barışması için çocuklara nikah kıymayı önerir.

Romeo ve Juliet hikayesi kısa bakıldığı zaman aileler birbirini sevmez ve sürekli olarak aksilik meydana ortaya çıkar. Romeo başını sürekli olarak belaya sokar ve bu sebeple farklı bir şehre kaçmak zorunda kalır. Juliet ise farklı bir adamla beraber evlendirilmek istenmektedir.

Juliet düğünü engellemek için uyku hapı içer ve çok fazla etkisinde olduğu için 2 gün uyanmaz. Ailesi Juliet’in öldüğünü düşünür ve mezara koyar, Romeo olayı duyar ve sonrasında Juliet’i alır ve oradan kaçırır. Juliet ile Romeo kaç yaşında bakıldığı zaman tanıştıklarında 13 ila 15 yaşları arasında oldukları bilinmektedir.

Romeo ve Juliet Özet

Romeo ve Juliet özet bakıldığı zaman Verona’da yaşayan iki köklü aile birbiri ile düşman olmaktadır. Montague’ler ile Capulet’ler arasında büyük bir savaş vardır. Verona Prensi Escalus bu durumun son bulması ile kaos ortamı yaratmaya kalkarsa idam edileceği söylenir. Paris, Prens’in yakın bir akrabasıdır ve Paris Lord Capulet kızı ile evlenmek istediğini söyler.

Juliet Paris’e sevmediğini söyler ve Prens Romeo’ya sürgün cezası verir. Juliet tek çareyi rahibin yanına gitmekte bulur ve rahibe olan biteni anlattıktan sonra rahip ona bir iksir verir. Bu iksir içilince 2 gün boyunca uyanmayacak ve insanlar onu ölü olarak bilecektir. Romeo’da onu gelip mezardan kurtaracaktır.

Romeo Juliet’i kurtarmak için kaçmayı başarır fakat Juliet’in öldüğünü duyar ve kafayı sıyırır. Romeo, Juliet’in bedenini son kez öpmek ister ve Juliet’in ağzındaki zehirden dolayı ölür. Juliet uyandığında Romeo’nun başında ölü olduğunu görür ve en sonunda intihar eder. Romeo ve Juliet replikleri bakıldığı zaman aşkı çok derin bir şekilde anlatmaktadır.

Romeo ve Juliet Karakterleri

Romeo ve Juliet karakterleri genel olarak şu şekilde özetlenmiştir,

 • Prince Escalus, Verone şehrinin varisi prens olmaktadır.
 • Romeo, oyunun en önemli kahramanları ve aynı zamanda Juliet’in aşkı olmaktadır.
 • Juliet, oyunun en önemli ikinci kahramanı olmaktadır ve aynı zamanda Capulet ailesinin kızı olmaktadır.
 • Eczacı, Romeo’nun ısrarına karşı gelemeyen ve ona zehir ilacı vermek zorunda kalan iyi bir adam olmaktadır.
 • Count Paris, Juliet ile evlenmek isteyen ve prensin akrabası olan biridir.
 • Keşiş Laurence, Francisken tarikatından biri olan ve Romeo’nun en iyi arkadaşları arasında olan biridir.
 • Mercutio, Romeo’nun dostu olmaktadır ve Prens’in akrabaları arasında bulunuyor.
 • Lord Capulet, Capulet ailesinin lideri veya başı olarak bilinmektedir.
 • Benvolio, Romeo’nun arkadaşlarından biri ve akrabaları olmaktadır.
 • Lord Montahue, Montagu ailesinin başı veya lideri olmaktadır aynı zamanda Romeo karakterinin babasıdır.
 • Tybalt, Juliet’in babasının yakın bir dostu ve Juliet’in akrabası olmaktadır.
 • Mürebbiye, Juliet’in nedimesi ve en yakın arkadaşı.
 • Rosaline, Romeo’nun sevdiği kadın aynı zamanda Capulet ailesinden biri olmaktadır.

Sonuç

Romeo ve Juliet gerçek hikayesi aslında bir Shakespare öyküsü değildir fakat bu zamana kadar yazılan en büyük aşk hikayesi olmayı başarmıştır. Romeo Juliet’i onun yaratmadığı ve yazarın kendisinden on dört yüzyıl öncesinden beri anlatılan bir hikâye olduğunu belirtmektedir. Antik Yunan eserlerinden ödünç alınan talihsiz aşklara odaklanan Romeo ve Juliet öyküsü tam olarak gerçek denilmemektedir.

Romeo ve Juliet kaç sayfa bakıldığı zaman 133 sayfa sayısı bulunur bununla birlikte William Shakespear’nin ilk kez 1597 senesinde basılan ölümsüz eserler arasında bulunuyor. Trajik bir şekilde kan davalı olan ailelerin çocukları arasındaki aşkı en iyi şekilde anlatmaktadır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?