Romantika Roman Özeti | Turgut Özakman

  • 19 Mart 2019
  • 1.017 kez görüntülendi.

Romantika Roman Özeti | Turgut Özakman

Turgut Özakman’ın aşk romanı denilen tek kitabıdır. Çılgın Türkler Kitabı’na göre büyük farkları olan eserler okuyucuları şaşırtabiliyor. Romantika’da sade , yalın , basit bir dil kullanılmıştır. Yazarımızın kurguyu çok iyi yapmıştır , naif bir dil ile yaptığı anlatım sayesinde kitabın ana konusu olan yasak aşkı kimse yadırgamamaktadır.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Turgut Özakman

ÖNEMİ: Turgut Özakman’ın aşk temalı naif kitabıdır. Korkma İnsancık eserinden sonra ikinci romanıdır. Eserde olaylar 1960 – 1987 yılları arasında geçmektedir. Konusu , anlatım tekniği ve karakterleri sayesinde farklı eserdir.

KONUSU: Eşi , bir kızı , baldızı tarafından dışlanan ve aşağılanan Doğan Bey evliliğinde mutsuzdur. Evliliğinden olan iki kızından biri olan Şirin ise en sevdiği kızıdır. Aralarındaki bağ bambaşkadır. Doğan Bey kızından bile uzun süre sakladığı yasak aşkı ortaya çıkar. Yasak aşkına kavuşmasını ve mutluluğunu eserde güzel bir kurgu ile işlenmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Şirin : Babasını çok seven , annesi ve ablasını ise mümkün oldukça görmek istemeyen özgürlüğüne düşkün bir kızdır.

Doğan Bey : Şirin’in babasıdır. Doçenttir fakat bazı olaylar sonucu istifa edip , önce minik bir kırtasiye açar sonra büyük bir kitapçı açar.  Aslında kendi halinde , dönem dönem yaşadıklarından dolayı içine kapanık bir karakterdir. Yasak aşkı Arzu’ya aşıktır. Arzu ile mutludur.

Arzu : Doğan Bey doçent iken öğrencisidir. Arzu evli ve çoçuğu olan bir kadındır . İlk başta bu yasak aşktan kendini sakınsa da sonradan aşkın ateşine düşer.

Sanem : Şirin’in yakın arkadaşıdır. Ona yardımcı olur.

İpek : Arzu’nun kızıdır.

Asım Efendi  : Doğan Bey’in kırtasiyesinde çalışanıdır.

Romantika Roman Özeti

Şirin’in bir sabah telefonu çalar ve Asım Efendi arar , Doğan Bey’in kalp krizi geçirdiğini annesinin onu hastaneye çağırdığını söyler.Annesi ile mecbur kalmadıkça muhattap olmayan Şirin durumun çok kötü olduğunu düşünüp koşarak hastaneye gider. Doğan Bey 1960’da ki olaylardan dolayı doçentliğine uzaklaştırma kararı verilmiştir ve buna göz yummaz gururuna dokunur kendisi istifa eder. Kendine minik bir kırtasiye dükkanı açar. Eşi bu duruma çok sinirlenir zaten soylu bir aileden gelmeyen Doğan Bey eşi ve baldızı tarafından iyice aşağılanmaya başlamıştır. Doğan Bey bu durumlarda kendine odasına kapatıp ud çalıp , hesap yapar. Doğan Bey ,bir gün hiç beklenmedik şekilde iyileşir.

Ailesinin küçümsemelerini ne Şirin ne de Doğan Bey dikkate alır artık. Doğan Bey önce kendine araba alır , sonra küçük kırtasiye dükkanı yerine büyük bir kitap evi açar. Bu arada biricik kızı Şirin büyümüş üniversiteli olmuş ve evlenmiştir fakat Şirin özgürlüğüne düşkün biri olduğu için evliliği pek iyi gitmez anlaşamaz ve ayrılır.1971 ‘de asker yönetime el koyduğunda Doğan Bey’de göz altına alınır , 20 gün sonra evine döner .Şirin babasının hem bu olayları hemde annesine karşı nasıl üzülmediğini sorar o da yasak aşkı Arzu’dan bahseder. Babası ölünce bir defterde her şeyi yazdığını ve o defteri Şirin’e vereceğini söyler. Zaten Şirin babası hastanedeyken o defteri bulmuştur fakat şifreleme tekniği vardır Şirin arkadaşı Sanem ile bunu çözer ve babasının yasak aşkı Arzu’yu defter sayesinde tanır. Babasının mutlu olduğunu görmek ona yasak aşk için kızmayı bile düşünmez.

Doğan Bey hastanedeyken Şirin Arzu’yu arayıp durumu izah eder ve aralarında gayet samimi bir konuşma geçer. Babasına her şeyi okuyup bildiğini söyler. Arzu ile babasını buluşturur. Arzu’nun da kızı İpek evlenmiştir , artık onu eve bağlayan bir şey yoktur. Şirin’in teklifi üzerine Şirin , Doğan Bey ve Arzu üçü birlikte yaşamaya başlar. Annesinden çok daha iyi anlaştığı Arzu ile yaşamaya başlarlar.Hiç olmadıkları kadar mutlu ve huzurlu olurlar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?