Robinson Crusoe Roman Özeti | Daniel Defoe

  • 13 Temmuz 2019
  • 654 kez görüntülendi.

Robinson Crusoe Roman Özeti | Daniel Defoe

Robinson Crusoe , ıssız adaya dair tüm kitapların temeli olarak eser kabul edilebilir. Esere istinaden bir çok taklit kaleme alınmıştır.Roman aslında Selkrik adındaki bir denizcinin başından geçen gerçek bir olaydan ilham alınarak yazılmıştır. 

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Daniel Defoe

KONUSU:  Issız bir adaya düşen ve o adada 28 yıl tek başına yaşam mücadelesi veren Robinson Crusoe , yaşam mücadelesine düşüncelerine eserde eşlik ediyoruz. Romanda irade ve çalışma ile her türlü zorluğun yenilebileceği gösterilmiştir. İnsan tek başına ıssız bir adaya bile düşse pes etmeden yaşamaktan vazgeçmeden her türlü zorluğu yenebilir.

ÖNEMİ: Dünya edebiyatında , ilk romanlardan kabul edilmektedir. Günümüzde hala en çok okunan klasik romanlar arasında yer almaktadır.  Eserin yazarı gazeteci Daniel Defoe bu romanı 300 yıl önce kaleme almıştır.

Robinson Crusoe Roman Özeti

Londra’dan ayrılan macera meraklısı Robinson , Brezilya’da bir çiftlik kurar. Çiftliğinde çalıştırmak için işçi almak üzere bir gemi yolculuğuna çıkar. Bindiği gemi karaya oturur ve Robinson yüzerek bir kara parçasına çıkar ,gemideki diğer yolcular boğularak ölür.Çıktığı kara ıssız bir adadır. Deniz durulunca bir sal yapar, kendisine yarayacak bir silah, barut, balta, testere, çivi, ip, çadır bezi, peksimet, tahıl vb. gibi şeyleri gemiden karaya çıkarır.kayanın dibindeki oyuğu genişleterek eşyasını koyabilecek bir mağara yapar. İlk zamanlar adadaki keçileri avlar , sonra o keçilerden bazılarını uysallaştırıp etinden sütünden yararlanır , sütünden yağ bile yapar. Topraktan çanak , çömlek yapar . Buğdaydan un yapar yani bir çok hayati önem taşıyan yaşam gereçlerini , besinlerini tek başına karşılar. Doğa ile mücadele eder ve tek başına hayatta kalıp , yaşamını sürdürür. Bu ıssız adada 28 yıl yaşadıktan sonra tesadüf eseri oradan geçen bir gemi Robinson’u kurtarır ve İngiltere’ye geri döner.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?