Renksiz Izdırap Roman Özeti | Şükûfe Nihal Başar

  • 25 Kasım 2018
  • 691 kez görüntülendi.

ROMAN: RENKSİZ ISTIRAP

YAZAR: ŞÜKÛFE NİHAL BAŞAR

TÜRÜ: Aşk – Psikolojik

ÖNEMİ: Hikâye içinde yine bir hikâyenin kurgulanmasıyla oluşan bir aşk öyküsünü anlatması açısından önemli bir eserdir.

KONUSU: Handan adlı evli ve melankolik bir bayanın Sahir’e olan aşkı ve bu aşkın kendisini ölüme götürecek olan olaylar romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Handan: Romanın ana kahramanıdır. Olayların içinde onun kurguladığı hikâye de okuyucuya haber verilir. Melankolik bir kadındır ve vereme yakalanır. Romanın sonunda duygusallığı neticesinde intihar eder.

Sahir: Romanın erkek kahramanıdır. Uğruna ölümü göze alan Handan’ın aşkıdır.

ÖZET:

Handan, Sahir’e karşı aşk duyguları beslemektedir. Handan bu aşk neticesinde Renksiz Istırap adlı bir hikâye yazmıştır. Yazdığı hikayenin kahramanları Necla Hanım ile Vedat Bey’dir. Necla Hanım Handan’ı, Vedat Bey ise Sahir’i sembolize etmektedir. Necla ile Vedat arasında gizli bir aşk vardır. Necla evli olmasına rağmen bu duyguların önüne geçememektedir.

Handan bu hikaye ile aslında kendi bilinçaltındaki Sahir aşkını kaleme dökmüştür. Handan aslında Fazıl isminde bir mühendis ile evlidir ve Fazıl iki yıldan beri Avrupa’dadır. Hikâyesini yazmadaki asıl neden de bu durumudur. Handan vereme yakalanmış bir kadındır. Hastalığından dolayı da melankolik bir yapısı vardır. Bu aşktan dolayı da verem olduğunu düşünür. Hikâye ile içindeki dramı dışa vuran Handan’ın gerçek yaşamdaki dostu ise Selma’dır. Onunla her şeyi paylaşır. Handan hem hastalığı hem de yaşadığı aşk neticesinde bunalıma düşerek intihar etmiştir.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?