Reis Bey Tiyatro Özeti | Necip Fazıl Kısakürek

  • 24 Şubat 2019
  • 5.749 kez görüntülendi.

Reis Bey Tiyatro Özeti | Necip Fazıl Kısakürek

Reis Bey merhamet , vicdan gibi soyut fikirlerin insanların ağzında sakız olduğuna ve inanılmayacağını düşünmektedir. Yanlış olarak verdiği idam kararının ardından istifa etmesi sonucu yeni fikirlere sahip olur. Artık  her durum somut delillerle değil anlayış , merhamet , psikoloji gibi soyut kavramlarla da açıklanabileceğini algılar.

Ösym sınavlarında başarıyı yakalamak için yayınladığımız tüm eser özetlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini istiyorsanız android uygulamamızı playstoreden indirebilirsiniz.

TÜRÜ: Tiyatro

ÖNEMİ:  Necip Fazıl’ı şiir eserleri ile tanınsa da edebiyatımıza tiyatro alanında verdiği eserler büyük önem taşımaktadır. Günümüzde hala sahnelenen Reis Bey eseri 2 perdeden oluşmaktadır.

KONUSU: Yaşlı bir kadın cinayete kurban gider . Esrarkeş ve kumarbaz oğlunun cinayeti işlediği düşünülür .  Mahkemeye sevk edilen genç adam hakkında idam kararı verilmektedir. Genç adam masum olduğunu anlatmak istese de Reis Bey inanmaz ve genç adam idam edilir. İdam edildikten sonra cinayeti işleyen asıl kişi suçunu itiraf eder ve Reis Bey işinden istifa eder. Merhamet ve vicdan duygusu ile yeni bir yolculuğa çıkar.

ŞAHIS KADROSU:

Reis Bey :

Her daim adalet için somut örneklere inanan katı bir adamdır. Mahkeme sonucu genç Murat’ın masum olduğuna inanmaz ve idam ettirir. Daha sonra istifa edip başka bir arayışta olduğunu görülür.

Murat :

Yaşlı annesi cinayet kurbanı olan genç adam. Cinayet suçu üstüne kalır ve masum olduğu halde idam edilir.

ÖZET:

Nişantaşı’nda yaşlı bir kadın cinayete kurban gider. Cinayeti yaşlı kadının genç oğlu Murat’ın işlenildiği düşünülür. Murat kumarbaz , esrarkeş bir evlattır. Herkes ve tüm deliller Murat’ı işaret etmektedir. Murat tutuklanır ve mahkemeye çıkarılır. Mahkeme sonucun da somut deliller , tüm söylemler cinayeti Murat’ın işlediği göstermektedir.   Murat mahkemede Reis Bey’e cinayeti işlemediğini masum olduğunu söylese de , Reis Bey inanmaz. Genç Murat’ın idam edilmesine karar verir. İdam kararının ardından cinayeti asıl işleyen kişi suçunu itiraf eder ve Murat’ın boşuna idam edildiği anlaşılır. Reis Bey bu olay üzerine işinden istifa eder. Büyük üzüntü , vicdan azabı çeken Reis Bey  emekli ikramiyesini Murat’ın dadısına bağışlar. Daha sonra  Murat’ın gittiği mekanları öğrenir ve gider. Burada kabadayılar olmak üzere farklı yer altı tiplerine vicdan ,adalet ,merhamet gibi sohbetler edip dersler vermektedir. Bu işteki tek amacı insanları iyi bir yola sokabilmektir. Bir gün yine sohbet ederken kabadayılar o kadar etkilenmiştir ki  ceplerinde ne kadar silah bıçak var ise Reis Bey’e teslim etmişlerdir. Bu arada polis mekanı basar ve  mekanda ki garson Reis Bey’in cebine kendi eroinini koyar . Reis Bey hem silahla hem eroinle yakalanınca tutuklanır. Bir süre masum olduğu anlaşılır ve serbest bırakılır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?