Recaizade Mahmut Ekrem Eser Özetleri

  • 08 Kasım 2017
  • 10.784 kez görüntülendi.
Recaizade Mahmut Ekrem Eser Özetleri

Recaizade Mahmut Ekrem Eser Özetleri

Recaizade Mahmut Ekrem Eser Özetlerini aşağıdan okuyabilirsiniz. Okuduğunuz eser özetleriyle ilgili yorum yapmayı unutmayınız lütfen. Bu özetleri ayrı ayrı alınmadı. Kısa oldukları için toplu halde verilmiştir.

Zemzeme Özeti: Recâizade Mahmut Ekrem’in kaleme aldığı şiir kitaplarıdır. 1881-1883 ve 1884 yılında üç ayrı kitap olarak yayımlanmıştır. Eserin ilk cildinde eski tarz şiirler yer almıştır. Fikir şiirlerinin daha yoğun olduğu ve Zemzeme’nin asıl şahsını bulduğu cilt üçüncü cildidir. Bu cildin ön sözü yani mukaddimesi çok ses getirmiştir. Muallim Naci ve eserleri bu mukaddime ile eleştirilmiştir. Muallim Naci ise 15 Şubat 1886 yılında bu esere Demdeme ile karşılık vermiştir. Çok güçlü bir şair olan Muallim Naci karşısında zor günler yaşamış olan Ekrem tartışmanın sonlanması için hükümete müracaat etmiştir.

Nijad Ekrem Özeti: Recaizade Mahmut Ekrem’in oğlu Nijad için tertiplediği bir kitaptır. 1910 yılında yayımlanan eser Nijad için yazılmış en önemli eserdir. Eserde şairin oğlu için yazdığı şiirlere, Tevfik Fikret ve Halit Ziya’nın Nijad için yazdığı yazılara yer verilmiştir. Ayrıca eserin içinde Nijad’ın kendi yazdığı yazılar da yer almaktadır.

Afife Anjelik Özeti: Recaizade Mahmut Ekrem’in kaleme aldığı bir dramdır. Oyunda kocası savaşa giden yeni evli kontes Anjelik’e göz koyan saray bakıcısı Josefin kötü emelleri ve kadının ise namusu uğruna kendisini korumaya çalışması anlatılmıştır. Dört perdeden oluşan oyunda teknik bakımdan kusurlar bulunmaktadır.

Afala Özeti: Recaizade’nin kaleme aldığı “egzotik” bir oyundur. Eser Fransız romancı Chateaubriand’ın aynı adla yazdığı romanın Türkçeye çevirisinin oyun halidir. Oyunda medeniyetten yoksun olan Amerika yerlilerinin içine giren iki beyaz gencin yaşamları, duyguları ve inançlara olan bağlılıkları romantik anlayışla anlatılmıştır. Yerlilerin içinde bulunan Şaktas ile Atala arasında duygusal bir bağ oluşur ancak Atala verdiği kutsal sözden dönmez ve duygularına engel olur. Atala, Türk edebiyatına pastoral türü getiren bir oyundur.

Vuslat Özeti: Recaizade Mahmut Ekrem’in Namık Kemal’in eseri Zavallı Çocuk’tan esinlenerek yazdığı dram türünde bir oyundur. Oyunda İstanbul’un tanınmış ailelerinden Tevfik Efendi’nin oğlu Muhsin Bey ile konaklarına küçük yaşta besleme olarak alınan Vuslat arasındaki aşk hikâyesi anlatılmıştır. Vuslat entrikalar sonucu satılıp konaktan çıkarılınca iki genç bu ayrılık nedeniyle yataklara düşer ve kavuştukları gün yakalandıkları hastalık nedeniyle can verirler.

Muhsin Bey Özeti: Recaizade Mahmut Ekrem’in kaleme aldığı hikâye türünde eserdir. Eserin konusu romantik bir aşktır. Genç bir şair olan Muhsin Bey, âşık olduğu Dilara’ya karşı derin duygular beslemektedir. Aşkı uğruna aşırı acılar çeken Muhsin Bey, veremden ölen Dilara’nın mezarı başında geçirdiği soğuk gecelerde zatürreye yakalanır ve hem hastalık hem de aşk acısı kendisini yiyip bitirerek vefat eder.

Şemsa Özeti: Recaizade Mahmut Ekrem’in kaleme aldığı bir hikâyedir. Recaizade Mahmut Ekrem eserin konusunu kendi yaşadığı olaylardan almıştır. Şemsa ismiyle tanıdığımız Seher, annesini ve babasını küçükken kaybetmiş bir Anadolu çocuğudur. Recaizade onu çok sever ve öz çocuğu gibi yetiştirmek amacıyla yanına alır. Ancak Anadolu’da kaptığı zatürre, Şemsa’nın ölümüne neden olacaktır.

Çok Bilen Çok Yanılır Özeti: Recaizade Mahmut Ekrem’in komedi türünde kaleme aldığı oyundur. Eserin “Kaz Kuyuyu Boyunca”, “Kemlik Eden Kemlik Bulur!” gibi isimleri de vardır. Olaylar Maraş’ta geçmektedir. Halep Valisi ilyas Paşa’nın oğlu Süedâ Bey, Maraş Kaymakamı Edip Efendi’nin kızı Hasena ile evlenecektir ve kendisi bilgi almak için kılık değiştirerek Maraş’a gider. Kıskanç bir yapısı olan Kadı Azmi Efendi ise bu evliliğe karşıdır ve evliliği engellemek ister.

Talim-i Edebiyat Özeti: Recaizade Mahmut Ekrem’in kaleme aldığı edebiyat kitabıdır. Bu eser Tanzimat’tan sonra yazılan üçüncü edebi bilgiler kitabıdır. Eser Mekteb-i Mülkiye için ders kitabı olarak hazırlanmıştır. Eserin ilk iki neşri 1881 yılında yapılmıştır. Eserde edebi bilgiler örneklerle öğretilmiş, eski nazım ve nesir örneklerine yer verilmiş, yeni nazım ve nesir ürünlerinden örnekler yer almıştır.


Diğer Tanzimat Dönemi Eser Özetleri için Tıklayınız.

Diğer kategorilerdeki eser özetlerimizi okumak için lütfen ilgili kategorilere gidiniz. Ayrıca eklenen her bir eser özetinde anında haberdar olmak istiyorsanız lütfen Eser Özetleri android uygulamasını cep telefonlarınıza ücretsiz olarak indiriniz. Bu sayede tüm özetlerimizden haberdar olabileceksiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up