Rahmet Yolları Kesti Roman Özeti | Kemal Tahir

  • 23 Mayıs 2019
  • 432 kez görüntülendi.

Rahmet Yolları Kesti Roman Özeti | Kemal Tahir

Kemal Tahir , eşkıyalık yerine devleti savunan ve edebiyatta yer alan eşkıya olgusuna farklı bir bakış açısı getirmiştir.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Kemal Tahir

KONUSU: Eski köy ağalarının genç bir kızı kaçırmak için kurguladıkları oyunları ve başka çıkarlarını hesaba katıp bir harekete geçerler fakat yağmurlu bir kış gecesinde meydana gelen olaylar , planlarını bozar.

Diğer Roman Eser Özetleri İçin Tıklayınız.

ÖNEMİ: Yazar Kemal Tahir,Türk edebiyatındaki eşkıyalık olgusunun savunulmasına dur diyerek devleti bu eserinde savunmuştur . Eşkıyalık olgusuna ince mesajlar vererek , eşkıyalığın iyi bir durum olmadığını bu eserinde anlatmıştır.

Şahıs Kadrosu :

Genç Maraz Ali : Dağa çıkıp ünlü bir eşkıya olmak isteyen , Çerçi Süleyman Ağa’nın uşağıdır.

Çerçi Süleyman Ağa : Eski ağalardandır. Çok kurnaz biridir , kendi çıkarları doğrultusunda her zaman hareket eder. Kulveren köyünün tek tüccarıdır.

Sungurlulu Uzun İskender : Eski eşkıyadır , Çerçi Süleyman Ağa’nın yakın arkadaşıdır.

Kasım Dede : Köyde dükkan açıp , Çerçi Süleyman’a rakip olup , müşterilerine ortak olur.

Gülbeniz :  Arif Ağa’nın on üç yaşında ki tek mirasçısı kızıdır.

Rahmet Yolları Kesti Roman Özeti

Genç Maraz Ali , Çerçi Süleyman Ağa’nın ayak uşağıdır , hizmetkarıdır. Eski bir tabancası vardır. Tek hayali , amacı dağa çıkıp ünlü bir eşkıya olmak ister. Süleyman Ağa’da bu konuda Maraz Ali’ye sürekli destek verir ki ileride işine yaraya bilsin ondan faydana bilsin. Çerçi Süleyman Ağa Kulveren Köyü’nün tek tüccarıdır fakat Kasım Dede ona rakip olur ve o da bir dükkan açar , Süleyman Ağa’nın müşterilerini elinden alır. Süleyman Ağa bu durumu kabullenemez.

Eski dostu Uzun İskender’i bir akşam yemeğe çağırır ve bir yalan uydurur ; Arif Ağa’nın on üç yaşındaki kızı Gülbeniz, İskender’e aşıktır. Arif Ağa’ya gidip kızını isterler , Arif Ağa’da kızını verme taraftarı olmaz. İstidacı Bilal Efendi , Süleyman Ağa ve Uzun İskender kafa kafaya verip bir plan yaparlar . Üç eski dostun fikrine göre ; Arif Ağa’da kızını vermek ister fakat bir şartı vardır. Kasım Dede’nin dükkanı basılacak ve ondan alınan paraya dokunulmadan Süleyman Ağa’ya verilecektir. Süleyman Ağa burada bir taşla iki kuş birden vurmak ister her şeyi kendi isteğine göre planlar. Süleyman Ağa, Maraz Ali’yi Uzun İskender’in yanına katar ve birde tüfek yollar. Kasım Dede’ye baskın verirler iyi de para kaldırırlar yola çıkarlar fakat rahmet yolları keser. Yüksek Oluk Boğazı’n da Kasım Dede , Arif Ağa ve Muhtar Feyzi’nin tuzağına düşüp hapishaneye gönderilirler.

 *****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?