Puslu Kıtalar Atlası roman özeti | İhsan Oktay Anar

  • 28 Ocak 2019
  • 2.774 kez görüntülendi.
Puslu Kıtalar Atlası roman özeti | İhsan Oktay Anar

PUSLU KITALAR ATLASI – İHSAN OKTAY ANAR

Bu kitaptan ötürü “edebiyatın yeni soluğu” yakıştırması yapılması ve alışık olunmayan bir dille kaleme alınıp çok katmanlı, bağlantılı birçok yeniliği içinde barındırması açısından önemli bir romandır.

Birbiri içerisine geçmiş hikâyelerle kurgulanan romanda Uzun İhsan Efendi’nin düşleriyle oluşturduğu dünya atlasının oğlu Bünyamin’e yol göstermesi ve Bünyamin’in yaşadığı tuhaf olaylar anlatılmıştır.

TÜRÜ: Postmodern Roman

ŞAHIS KADROSU:

Uzun İhsan Efendi: Romanın tamamında ana karakteri oluşturan şahıstır. Öğrenmeyi ve macerayı seven bir şahıstır. Okuduğu bir kitapla düş ve gerçek üzerine kafa yormaya başladığını düşünmektedir. İhsan Oktay Anar romanda kendisine bu şahısla yer vermiştir. Roman İhsan Oktay Anar yani Uzun Ihsan Efendi’nin düşleri ile oluşmuştur.

Bünyamin: Uzun İhsan Efendi’nin oğludur. Bu isim Hz. Yusuf’un kardeşi Bünya- min’den esinlenilerek bilinçli olarak seçilmiştir, içtiği sıvı ile uzun bir uykuya dalar. Öldüğü sanılıp kefenlenir. Ancak mezardan çıkar. Maceradan maceraya koşar ve her zaman babasının verdiği atlasla yolunu bulur.

ÖZET:

Altı bölümden oluşan eserde bir ana öykü ve bu ana öyküye bağlı öykücükler vardır. Olaylar İstanbul’da geçmektedir. Uzun İhsan Efendi, Kaftan Kafa bir dünya haritası yapma sevdasına kapılmış biridir. Bu atlası düşleriyle yapma gayretindedir. Bu yüzden içtiği yeşil bir sıvı nedeniyle günün büyük bölümünü uyuyarak geçirmektedir. İhsan Efendi’nin ölen dayısından kalan “Zagon Üstüne öttürme” adlı kitap kendisini çok etkiler ve kafası karışır. Ihsan Efendi oğlu Bünyamin’e, tamamladığı Dünya At- lası’nı vererek başı her sıkıştığında buna bakmasını söyler. Bünyamin Zülfüyâr adlı bir casusu kurtarmak için bir kuşatmaya katılır. Zülfüyâr elindeki kapkara mıknatıslı parayı Bünyamin’e verir. Ebrehe parayı almak için Bünyamin’i arar. Babası İhsan Efendi’nin gözlerini oydurur, kulaklarını keser. Bünyamin babasını aramaya başlar. Bünyamin babasının izini yazılan kitaptan okuduğu bir cümle ile bulur. Bundan sonraki iç içe geçmiş hikâyelerle roman son bulur. Romanda anlatılan Atlas’ta Bünyamin’e ithafen yazılan yazıyla her şeyin bir düşten ibaret olduğu, anlatılanların İhsan Efendi’nin düşleri olduğu okuyucuya duyurulur.


İhsan Oktay Anar‘ın diğer eserlerini sitemizden okuyabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.