Piraye roman özeti | Canan Tan

  • 22 Ocak 2019
  • 1.620 kez görüntülendi.

Piraye roman özeti | Canan Tan

Piraye adlı genç bir kızın şahsında genç kızların karşılaşabilecekleri sorunları anlatması açısından önemlidir. Diş Hekimliği öğrencisi olan Piraye’nin aşkı, evliliği ve yaşam boyu yaşadığı hayal kırıklıkları romanın konusunu oluşturur.

TÜRÜ: Psikolojik roman

ŞAHIS KADROSU:

Piraye: Romanın ana karakteridir. Sanat eğitimi almak istemesine rağmen babasının isteği doğrultusunda Diş Hekimliği okur. Aşkı uğruna Diyarbakırlara giden karakter hayal kırıklığı yaşayarak geri döner.

Haşim: Piraye’nin eşidir. Aşiret mensubudur ve Diş Hekimliği’ni okur. Ancak ailesinin gelenekleri ve yetişme tarzı nedeniyle Piraye’den ayrılır. Diyarbakır’da öldürülür.

ÖZET:

Piraye, diş hekimi olan babasının en küçük kızıdır. Babası tam bir Nazım Hikmet hayranı olduğu için iki kızının adını Nazım Hikmet’in Hatice Piraye olan eşinin adından esinlenerek Hatice ve Piraye koymuştur. Piraye, babasının isteği üzerine Marmara Üniversitesinde Diş Hekimliği okur. Piraye üniversitede okurken Haşim adlı Diyarbakırlı bir genç ile aşk yaşar ve evlilik kararı alır. Genç bir aşiret ağasıdır. Piraye, Diyarbakır’ı ve orada açılan diş kliniğini gördükten sonra evlilik teklifini kabul eder ve evlenir. Ancak evlilik istediği gibi gitmez. Haşim değişir, ailesinin baskıları artar, kız çocuğu olduğunda tepki görür ve kuma getirmekle tehdit edilir. Piraye İstanbul’a kızıyla birlikte döner ve artık Haşimsiz bir yaşama başlar. Piraye hamiledir ve erkek çocuğu doğurur. Haşim ise Diyarbakır’da öldürülür. Piraye çocuğunun adını Haşim’in isteği üzerine Haşim koyar.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?