Pinhan roman özeti | Elif Şafak

  • 16 Ocak 2019
  • 1.125 kez görüntülendi.

PİNHAN ÖZETİ – ELİF ŞAFAK

“Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesinde Kadınsallık-Döngüsellik” adındaki bir tezden yola çıkılarak yazılması ve sahip olduğu sıra dışı kurgusuyla önemlidir. Doğuştan iki başlı (çift cinsiyetli) olan Pinhan’ın kendi gibi iki başlı olan Akrep Arif ile yollarının kesişmesi romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Pinhan: Doğuştan çift cinsiyetli bir şahıstır. Romanın ana kahramanıdır. Dürri Baba Tekke’sinde yaşar ve daha sonra İstanbul’a gider. Bir mahallenin kurtulması için kendisi ölür.

Dürri Baba: Pinhan’ı yakalayan tekke şeyhidir. Mavi gözlüdür. Sezgisi çok kuvvetli bir şahıstır.

Kevser Nine: Mahalledeki çift başlılığı gideren ve mahalledeki belaları def eden kadındır.

ÖZET:

Yedi çocuk oyun oynamaktadır. Kuş avlarken efsunlu bir kuşun peşinden giderler. Gittikleri yerde elma ağacından elma talan ederken bir ses duyarlar. Sadece ağacın tepesine çıkıp kaçmayan çocuk yakalanır. Çocuğun adı Pinhan’dır. Pinhan bu olaydan sonra Dürri Baba Tekkesi’ne adım atar. Çocuk çift cinsiyetlidir ve kimliği bölündüğü için iç çatışmalar yaşar. Dürri Baba ona vücudun şehrine girmesini ve gönlünün götürdüğü yere gitmesini söyler. Kanatlanıp uçma vaktinin geldiğini anlayan Pinhan, İstanbul’a gider. Burada garip olaylarla karşılaşır. Dürri Baha’nın verdiği inciyi çaldıran Pinhan’ın yolu Akrep Arif mahallesine düşer. Bu mahallenin Nakş- Nigar adında ikinci bir ismi daha vardır. Bu iki ismi kaldıramayan mahallede uğursuzluklar başlar. Mahalleden Kevser Nine istihareye yatar ve mahalleden iki başlı birinin iki başlılığının sonlanması ile belaların def edileceğini söyler. Pinhan’ın iki başlılığı ortadan kaldırılır ve Pinhan kadın olmayı seçer. Ama bu onun ölümü olur.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?