Pia Mater Roman Özeti – Serkan Karaismailoğlu

  • 09 Mart 2021
  • 268 kez görüntülendi.

Pia Mater Roman Özeti – Serkan Karaismailoğlu

Pia Mater yeni bir roman türü olarak karşımıza çıkıyor. Yazarın tabiriyle Nöro-roman olarak kaleme alınmıştır. Bu, sinirbilimsel bilgilerin hayali karakterler ve belli bir kurgu dahilinde okuyucuya sunulduğu roman türüdür.

Türü: Roman

Önemi: Pia Mater edebiyatımızda ender olarak bulunan nöro-roman türünde bir eser olup kendisi de bir sinirbilimci olan yazarın bilgi ve birikimlerini edebi kurgu ile okuyucuya ulaştırmaktadır.

Pia Mater Konusu: Adam nöroloji ve anatomi üzerine son derece bilgili olsa da karşısına çıkan kadın sayesinde bütün hücreleri bambaşka bir çalışma düzeni içine girer. Adam buna anlam veremese de onu gördüğü tek an dahi dünyalara bedeldir.

Şahıs Kadrosu:

Tesla: Olayların merkezinde görünen kişidir. Ablasının peşinde iken kendi bilinmezlikleri karşımıza çıkıyor.

Alef: Sıra dışı şekilde koku alma yeteneğine sahip birisidir.

Meryam: Tesla’nın ablasıdır ve eşi Perit tarafından aldatılmıştır.

Pia Mater Roman Özeti

Kitabın yazarı sinirbilimci bir akademisyendir ve romanında da sinirbilimsel bilgileri bir öykü içine yerleştirmiştir. Bir taratan kurgulanmış bir öykü okurken diğer taraftan bolca beyne, beynin işleyişine dair bilgiler öğreniyoruz. Üstelik bilgilendirme sadece beyin ile sınırlı kalmıyor.

Kitabın ilk yarısında daha çok insan anatomisi, özellikle de beyni hakkında bilimsel bilgilerle karşılaşıyoruz. Yazar çoğu romanda karakter tanıtımları olarak karşımıza çıkan ilk kısmı daha farklı bir kurguda ele alarak faydalı bilgilerle donatmış. Bu sayede okurun sıkılmasını da önlemiş.

Kitabın başında ilgi çeken noktalardan bir diğeri karakterlerin adlandırmaları. Karakterlerin tamamı bir iki harf değiştirilerek adlandırılmış ve net şekilde Türkçe bir isim de bulunmuyor. Bu da ilginç olan bir yönü olmuş.

Asıl öykü kitabın ikinci yarısında başlıyor ve son derece sürükleyici biçimde ilerliyor. Ortak kişi Tesla gibi karşımızda duruyor. Ablası aldatılma sonrası intikam duygusuyla bir hata yapıyor. Kendini adeta çocukken yaşadığı bir travma ile şeytanın kokusunu tanıyan birisinin ellerine teslim ediyor. Adam ise kadında şeytanın kokusunu alarak eline geçen fırsatı kullanıyor. Ona bir kaçış planı sağlıyor.

Tesla ise en yakın arkadaşıyla bir kavgaya karışıyor. Mafyanın başındaki ise çocukluğundan beri Tesla’ya aşık olan birisi. Fakat çocukluklarından bu yana ilk kez kavga sırasında karşılaşıyorlar. Tesla bu adam sayesinde ablasını buluyor. Fakat olaylar daha da karışıyor. Bilinmezliklerin tam ortasında kitap bitiyor ve devamı serinin ikinci kitabına kalıyor.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?