Paydos Tiyatro Özeti | Cevat Fehmi Başkut

  • 09 Nisan 2019
  • 770 kez görüntülendi.
Paydos Tiyatro Özeti | Cevat Fehmi Başkut

Paydos Tiyatro Özeti | Cevat Fehmi Başkut

Eser üç perdelik oyundur. Paydos’un ana fikri maddi ve manevi değerlerin çatışması , artık bazı değerlerin bir önemi kalmamasıdır. Eserin baş karakteri yaşlı öğretmen Murtaza Bey’dir. Oyun ; onun başına gelenler ve karısının baskıları ile yönlendirmesinden oluşmaktadır.

 TÜRÜ : Tiyatro

Diğer Tiyatro eserlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

YAZAR : Cevat Fehmi Başkut

ÖNEMİ:  Yazarın en çok sevilen ve oynanan oyunudur. Yurt dışında profesyonel olarak sahnelenen ilk Türk tiyatrosudur.

KONUSU: Bilinçli , mesleğini seven idealist bir öğretmen olan Murtaza’nın etrafındakilerle çatışmasını anlatır. Murtaza’nın ticaretteki sorunları işlenmiştir. Tüccarlığın gözde olduğu bir zamanda, öğretmenlik değerini yitirmiştir; karısı bile bakkal olması için uğraşır.

ŞAHIS KADROSU:

Murtaza Bey : Elli beş yaşında ilkokul öğretmenidir. Kendi halinde , mesleğini çok seven bir adamdır. Eserin baş karakteridir.

Hatice : Murtaza Bey’in eşidir. Oğlunu Bakkal Hacı Hüsamettin’in konağına iç güveysi olarak vermenin peşindedir. Kocasının da bakkal olmasını ister.

Rıdvan : Murtaza Bey’in ve Hatice’nin oğludur. Annesinin iç güveysi planlarını suya düşürür.

Hacı Hüsamettin : Hacı Bey ‘de denir. Bakkaldır , maddi durumu çok iyidir. Kızını da kendi gibi bakkal maddi durumu iyi biri ile evlendirmek ister.

Safinaz : Hacı Bey’in karısıdır. Hatice ile birlikte hareket eder, Murtaza’nın bakkal olmasını ister. Maddi olarak onlara yardım eder.

Paydos Tiyatro Özeti

Murtaza Bey elli beş yaşında idealist bir ilk okul öğretmenidir.Kendi halinde öğretmenlik yapan Murtaza Bey’in sınıfında bir gün bir öğrencisi sandalyesine iğne koyar ve Murtaza Bey’in canı yanar. Murtaza Bey’de bu olay sonucu öğrencisine tokat atar ve olay gazetelere taşınır. Murtaza Bey’de atılmak yerine bu duruma dayanamayıp istifa etmeyi tercih eder. Murtaza Bey hiç mutlu değildir. Sözde bir define bulanarak Murtaza Bey’e bakkal açılır. Bu arada Hacı Bey’in konağına iç güveysi olarak oğlu Rıdvan’ı vermek isteyen Hatice Hanım’ın hayalleri suya düşer çünkü Rıdvan başka bir kıza aşık olmuş ve evlenmek ister. Murtaza Bey hiç ama hiç mutlu değildir fakat bir haber gelir Milli Eğitim Disiplin Kurulu Murtaza Bey’in bir komploya kurban gittiğini ve suçsuz olarak kabul edildiğinin kararı verilir. Murtaza Bey öğretmenliğe sevdiği mesleğini yapmak ister . Ama anlaşılır ki bakkalı açmak için olan para define değil ; Safinaz Hanım’dan Hatice Hanım’a verilen bir borçtur. Durum böyle olunca Murtaza Bey’in tüm hayalleri sona erir ve mutsuz olduğu bakkalcılığa devam etmek zorunda kalır.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.