Paris’ten Çiçeklerle Roman Özeti – Sarah Jio

  • 08 Haziran 2021
  • 238 kez görüntülendi.

Paris’ten Çiçeklerle Roman Özeti – Sarah Jio

Paris’ten Çiçeklerle kitabı Sarah Jio’nun 20 Eylül 2018 yılında yayımlattığı romanlardandır. 344 Sayfalık kitap Pena Yayınları etiketiyle raflarda yer alıyor. Bu yazıda Paris’ten Çiçeklerle Özeti bulabilirsiniz.

 

Türü

Roman

Önemi

1940’lı yılların savaşında Paris’ten günümüzün renkli Paris’ine… İki farklı hikâye, aynı yer ve aynı mekanlar ama birbirinden oldukça farklı yaşamlar…

Şahıs Kadrosu

Celine, 1943 yılında Nazi zulmünü derinden yaşamış acılar çeken bir kadın.

Caroline, 2009 yılında kendine özgü sorunları olan ve kaza sonucu hafıza kaybı yaşayan bir kadın.

 

Paris’ten Çiçeklerle Özeti

Paris’ten çiçeklerle kitabında bir yandan Nazi zulmü ve savaş zamanlarından bir hikâyeyi bir yandan da günümüze uzanan arada bağlar bulunan başka bir hikâyeyi okuyoruz. Caroline 2009 yılında Paris’te bisiklet sürmektedir. Bu yolculuğun sonunda iki seçenek vardır. Ya sol tarafta yürüyen küçük kız ve annesine çarpacak ya da sağdaki kamyona. Caroline sağ tarafı seçti. Caroline geçirdiği bu kaza sonucu hafızasını yitiren Caroline şimdi yaşadığı eve çok yabancıydı. Herkes onu tanıyor ama o hayatıyla ilgili hiçbir şey hatırlamıyordu. Bu sırada restoran sahibi Victor her gün onun yanına gelip ona destek oluyordu. Zamanla bu dostluk desteği aşka dönüştü. Sonunda Caroline her şeyi birdenbire hatırladı. Evi, kocası ve kızı… Asıl şaşırtıcı gerçekler şimdi yerine oturuyordu.

Bir yandan da 1943 yılında Rue de Cler’de kızı Cosi ve babasıyla yaşayan Celine’nin hikayesini okuyoruz. Cosi’nin babası bir trafik kazası sonucu ölmüştür. Bir çiçekçi dükkanları vardır fakat o sene Nazi askerleri tarafından şehirleri istila edilmiştir. Bu askerlerden birisi ise kafayı Celine’ye takmıştır. Alman subay Reinhardt başlarda sadece sözlü tacizlerde bulunsa da sonunda Celine’ye kendisi ile yaşaması konusunda sıkıştırdı aksi takdirde babası ve kızıyla ilgili şantaj yapmaya başladı. Luc ise Celine’nin okuldan arkadaşıydı ve yedikleri akşam yemekleri sonrasında aralarında bir aşk filizlenmeye başlamıştı. Fransız polisinin yüksek rütbeli bir polisi olan Luc, şehirde olan tüm bu kötü olayları derinden önemsiyordu. Artık burada yaşamaları iyice tehlikeli olmaya başlamıştı. Ailecek kaçmaya karar verdikleri gün Reinhardt onları sokakta yakaladı. Babası ve Cosi’yi bir arabanın arkasında askerlerle başka bir yere gönderirken Celine’yi kendi dairesine götürüyordu. Gözyaşları içinde çaresizce bu adamın arkasından giden Celine birden Cosi’nin onları takip ettiğini fark etti. Cosi’yi korumak için elinden gelen her şeyi yaparak daireye gizlice kızını da soktu. Her şey kâbus gibi ilerliyordu. Alman subay Celine’nin başına acımasız bir kâhya dikmişti. Celine gizlice Cosi’yi yatağının altında saklıyor ve besliyordu. Her akşam Alman subayın saldırılarına maruz kalıyordu. Tecavüz sonrası hamile kalmıştı. Acı çektiği günleri Cosi’den saklamaya çalışırken eski komşularından bir hemşire ve aşkı Luc sonunda onu kurtarmaya geldi. Aşırı kan kaybediyordu ve bir an önce gitmezse hem bebek hem kendi ölmek üzereydi. Baygın halde Cosi’nin adını sayıklasa da kimse onu duymadı ve Cosi’yi geride bırakmak zorunda kaldı.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?