Parasız Yatılı Hikaye Özeti | Füruzan

  • 27 Mayıs 2019
  • 3.989 kez görüntülendi.

Parasız Yatılı Hikaye Özeti | Füruzan

1971 yılından beri okunan klasik halini gelen Füruzan’ın hikaye eseridir. Yazdığı karakterleri çok iyi tanıdığı için klasik hikaye olarak görmekteyiz.

YAZAR: Füruzan

TÜRÜ: Hikaye

ŞAHIS KADROSU:

Eserde on iki hikayeye yer verilmektedir.” Parasız Yatılı” bu hikayelerden sadece bir tanesidir. Biz aşağıdaki özette bir çok hikayenin konusunun kısa özetinden söz edeceğiz.

Parasız Yatılı Hikaye Özeti | Füruzan

Çağrışım ve hatıralarla kurgulanan ”Sabah Eskimişliğin” isimli hikayede , fakirlik içerisinde geçen çocukluğundan sonra evlenen bir kadın ;şimdiki ve geçmiş hayatı iç içe anlatılır. ”Özgürlük Atları” isimli hikayenin baş karakteri annesi ve üvey babası ile yaşar fakat çocukluğunu hiç yaşayamamış bir kız çocuğudur. Bu küçük kız çocuğu büyüyünce ; hayatını başkasının hayatıymış gibi düşüncelerini çocuksu bir dille anlatır.”Münip Bey’in Günlüğü” ise İstanbul’lu iki çocuklu bir memur ailenin Muş’a tayinlerinin çıkıp gitmesi ve Münip Bey’in anılarından bahsedilir.” İskele Parklarında ” adlı hikayede on ay önce kocasını kaybetmiş bir kadın ve okul çağına gelmiş kızının yoksulluk içerisindeki hayatı anlatılmaktadır. Kadın hem iş bulup hayat mücadelesi vermek hem de kızını nasıl okuta bileceğini düşünmekte ve bu sorularına cevap aramaktadır.

Esere ismini veren hikaye ” Parasız Yatılı ” ise fakir ve dul olan bu sebeple çalışmak zorunda kalan, hasta bakıcı bir annenin ; kızını hem parasız hem de yatılı bir okulda okutabilmek adına verdiği mücadeleyi anlatır. Kadın aynı zamanda rahat bir yaşam sürmeyi her zaman umut eder.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?