Otomatik Portakal Roman Özeti – Anthony Burgess

  • 27 Şubat 2021
  • 1.092 kez görüntülendi.

Otomatik Portakal Özeti – İngiliz yazar Anthony Burgess’e 1959 yılında bir tümör nedeniyle 1 yıldan az ömrü kaldığı teşhisi konur ve o da ölümünden sonra karısının geçimini sağlamak adına bir yılda beş kitap yazar. Otomatik Portakal da bunlardan birisidir. Sonrasında teşhis hatalı çıkar ve Burgess dünyaca ünlü bir yazar haline gelir.

Türü: Roman

Önemi: Otomatik Portakal hükümetlerin suçla mücadele konseptini anlatır ve bu konuda insan hayatının ne kadar değersizleştirildiği, otoriteye nasıl boyun eğdirildiği anlatılır. Evrensel bir konuyu edebi bir dille anlatması tüm dünyada ilgi gören eserlerden birisi olmasını sağlamıştır.

Otomatik Portakal Konusu: Roman 15 yaşında şiddete ve çeşitli suçlara bulaşan bir çocuğun zaman içinde topluma kazandırılmaya çalışılırken hükümet programı ile bir makineye dönüştürülmesini konu edinmektedir.

Şahıs Kadrosu:

Alex: Baş karakterdir. Çete lideri olup hapse girer. Sonrasında da hükümet programıyla hayatı daha da alt üst olur. 

Pete: Alex’in arkadaşıdır ve yaşlı kadının evini soyma fikrini veren kişidir. Sonrasında Alex hapse girer.

Otomatik Portakal Roman Özeti

Alex Delarge İngiltere’de yaşayan bir gençtir ve adeta iki farklı hayat yaşamaktadır. Gündüzleri okula gider gelirken geceleri küçük çeteleri ile suç işlerler. Alex ve arkadaşları günlerini gün edip çeşitli suçlar işleyerek hayatlarına devam eder.

Alex ve çetesi zamanla suç işlemeye başlar. Bir dilenciyi öldüresiye döverler. Bir kadının evini basarlar. Ülkedeki önemli yazarlardan birisinin eşine önce tecavüz eder, sonra öldürürler. En sonunda da ilgili devlet memurunun sıkı takibi sayesinde bütün suç kanıtları toplanır ve Alex hapishaneye konulur.

Alex hapishanedeyken yaptıklarını, hayatını bolca düşünür. Dini eğitimler alır. Zamanla daha akıllı, daha dengeli birisi olur. Hapisten çıkmanın hayalini kurarken koğuşunda birisi öldürülür ve bu suç, Alex’in üzerine kalır. Bunun üzerine Alex hapishanede bir hükümet programının uygulandığını, suçlular üzerinde test yapıldığını ve bu testi başarıyla geçenlerin özgür kaldığını öğrenir. Programa yazılmaya karar verir.

Alex hapishane programı kapsamında işkenceye varan tedaviler alır. Ruh sağlığı iyiden iyiye bozulur. Kendini Otomatik Portakal’a dönüştüren bu programda bilinçaltına mesajlar yüklenir. Suç duygusundan aşırı korkar hale gelir. Sonunda da özgür bırakılır.

Alex’in dışardaki hayatı hiç de kolay olmaz. Ailesi tamamen dışlar, kendini savunamaz. Daha önce dövdükleri dilenci tarafından dövülür. Yazar tarafından işkence görür. Hastanede konuşmaması için hükümet yetkilileri baskı yapar ve serbest bırakılır.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?