Otobiyografi Nedir?

  • 25 Mayıs 2021
  • 91 kez görüntülendi.

Otobiyografi Nedir?

Otobiyografi nedir bu yazımzıda inceleyebilirsiniz. Ek olarak, Otobiyografi Türleri ve Örneklerini görebilirsiniz. Otobiyografi başkası tarafından ele alınan hayat hikayesi “biyografi” türünden farklıdır. Otobiyografide kişi kendi hayat hikayesini anlatır. Bu yüzden edebi türler arasında sıklıkla karıştırılan bir tür olmaktadır. Bu yazıda otobiyografi nedir? Otobiyografi örnekleri konusunu inceliyoruz.

Otobiyografi Nedir, Neden Yazılır?

Biyografi türündeki yazılar hayat hikayesi anlatılan kişinin ölümünden sonra bilgi amaçlı yazılır ya da biyografisi yazılacak kişi hayattayken biyografisini başka yazarların yazmasını ister. Bazı insanlar çeşitli nedenlerden dolayı hayat hikayesinin başkasının kaleme almasını ister. Kimileri objektif olamayacağını düşünür kimileri ise iyi yazabileceklerine inanmadıkları için başkalarına yazdırmayı tercih eder. Ancak biyografik eserlerde bilgiyi sağlayan kişi oldukları için yine de yazar olarak kabul edilirler. Otobiyografi ise biyografilerden daha ilgi çekici eserlerdir çünkü başkasının yorumu yerine o kişinin düşüncelerini okuma imkânı doğmaktadır. Otobiyografik çalışmalar bu yüzden oldukça önemlidirler.

Otobiyografi Türleri Nelerdir?

Otobiyografi nedir, pek çok türü olan bir hayat hikayesi yazım türüdür. Yazarlar bu aşamada hayatları hakkında yazmak için hangi amaçlara sahip olduklarına karar vermelidir ve sonra hikayelerini en iyi şekilde anlatacak formatı seçmelidir. Otobiyografiler genellikle bu taslak üzerinden başlar.

Bu türlerin çoğunun ortak hedefleri vardır: sadece hayat hikayelerini anlatmak otobiyografilerin çok geçerli bir sebebi olabilirken bir sorunu yazarak kendilerine yardım etmek, başkalarının benzer olayların üstesinden gelmesine yardımcı olmak da otobiyografi eserini oluşturma sebeplerindendir.

Başlıca otobiyografi türleri / otobiyografinin yazılma sebepleri ise şu şekildedir:

  • Geleneksel biyografi
  • Anı türünde biyografi
  • Terapötik biyografi
  • İtiraf türü biyografi
  • Maneviyat yönlü biyografi
  • Zorluğun üstesinden gelme konulu biyografi

Otobiyografilerin Önemi Nedir?

Tarihte otobiyografi yazımı çok önemli bir yere sahiptir. Kişinin kendi hayat hikayesini ve kendi anılarını birinci şahıs kişiden duymak her zaman için üçüncü şahıs kişiden anlatılan hikayelerden daha güvenilir ve daha ilgi çekici olma özelliğine sahiptir.

Otobiyografi eserler resmi kaynaklar ve gazeteler için de çok önemlidir. Otobiyografiler sayesinde bilgiye doğrudan, yorum katmadan, yalın bir şekilde, en güvenilir kaynaktan ulaşılmış olunur. İkinci veya üçüncü bir kaynaktan okumak bu aşamada resmi kaynaklar için çok da güvenilir olmayacaktır. Çünkü biyografi yazarı hayatı hakkında yazdığı kişinin yaşam olaylarını yanlış bir şekilde açıklıyor ve tanımlıyor olabilir. Otobiyografiler hayatlarında sorunlar olan, belli çıkmazlara giren insanlar için ilham verici olabilirler.

Otobiyografi Örneği

Adım Elif Özgüven. 21 Ekim 1986’da Bursa’da dünyaya geldim. Şu an 37 yaşındayım. Babamın adı Ali, annemin adı Nurgül’dür. Babam ve annem aynı üniversitede tıp fakültesinde tanışmışlar. Daha mezun olmadan evlenmişler ve annem okulu bırakmak zorunda kalmış. Ben doğduktan sonra vaktini ise beni büyüterek geçirmeyi tercih etmiş.

Babam uzun süre doktorluk yaptıktan sonra ben psikoloji bölümünü kazanıp, Marmara Üniversitesi’ne gittiğim zaman emekli oldu. Ben şu an İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görevimi sürdürmekteyim. İşimi severek yapmamın yanı sıra akademik çalışmalarla kendimi devamlı geliştiriyorum.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?