Ötelerin Çocuğu Roman Özeti | Halikarnas Balıkçısı

  • 20 Mart 2019
  • 847 kez görüntülendi.

Ötelerin Çocuğu Roman Özeti | Halikarnas Balıkçısı

Yazarımızın asıl ismi Cevat Şakir Kabaağaçlı olan Halikarnas Balıkçısı kurgu bakımından başarılı bir roman ele almıştır. Farklı dolaylı olaylardan oluşan kurgu sayesinde sürükleyici bir romandır. Eserin dili sade ve yalındır.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: HALİKARNAS BALIKÇISI (CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI)

ÖNEMİ: Roman bitimi aslında diğer eserlerden onu farklı kılıyor. Olaylar olup bitiyor fakat romanın sonunda I. Dünya Savaşı’ndan bahsediliyor.

KONUSU: Eser boyunca bahsedilen olayın dışında , romanın sonu I. Dünya Savaşı ile bitmesi biraz farklıdır. Aslında eserde olayların temeli  kaybedilen değerler ve çekilen vicdan azapları sonucu oluşmaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

Elif ( Tiycan ) : Romandaki olaylar onun üzerinden ilerlemektedir.Bodrum’un Çatalkaya köyünde yaşamaktadır. Bebekken annesi ve babası ölmüştür. Çevikliğinden dolayı köyde  Tiycan derler. Üç tanesi ablası vardır.

Şefik Ulvi :Eserin başında müdür olarak atandığı yere giderken yelkenli motoru arızalanır ve Çatalkaya köyüne gelip Tiycan ile tanışır. Evli olmasına rağmen Tiycan ile yakınlaşıp onu hamile bırakıp , sonrada çocuğa ve Tiycan’a sahip çıkmaz. Eserin sonuna doğru kaymakamlık makamına atanmıştır.

Hacı Resul :Köyün ahlak yoksunu ağası Hacı Resul . Tiycan’ı elde edemediği için onu dağa kaldırmaya çalışır.

Adem Dayı : Tiycan’ın uzaktan akrabasıdır. Yaşlı bir adamdır eşi ile birlikte yaşar. Tiycan çocuğunu onun evinde gerçekleştirir. Hacı Resul tarafından öldürülür.

Nefise Kadın : Adem Dayı’nın karısıdır.

Ötelerin Çocuğu Roman Özeti

Tiycan köydeki diğer kızlar gibi bekardır , evlenmemiştir. Neredeyse otuzlu yaşlarına gelmiştir. Reşadiye bucağına müdür olarak atanan Şefik Ulvi yelkenli motoru bozulduğu için Çatalkaya köyünde on beş gün kalmak zorundadır. Bu günler içerisinde Tiycan ile yakınlaşırlar ve Tiycan hamile kalır. Şefik Ulvi sonra köyden ayrılır ve Tiycan’a mektup yazar ; çocuğuna sahip çıkmayacağını söyler. Tiycan ise bu durumu ablalarına anlatır. Köylerine dört saatlik uzaklıktaki akrabaları Adem Dayı’nın yanına gider ve çocuğunu orada doğurur. Adem Dayı ve Nefise Kadın’ın yanında zaman içerisinde Tiycan’ın çocuğu büyümüştür. Şefik Ulvi ise bu arada kaymakam olmuştur. Kaymakam olunca Tiycan’ın yanına gelip ona bir ev tutmayı teklif eder . Gururlu Tiycan ise bunu kabul etmez zaten köydeki ahlaksız Hacı Resul ağa ile başı derttedir. Hacı Resul onu dağa kaldırmak ister. Tiycan’ın peşine adamalrı ile birlikte düşer ve dağa götürmek ister direnen Tiycan ve Adem Dayı oracıkta ölür. Tiycan’ın çocuğu da başında yaralanır. Bu arada bunlar yaşanırken dünya da ise  o ana kadar görmediği en büyük savaşa girmeye hazırlanır ; I. Dünya Savaşına…

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?