Osmancık Roman Özeti | Tarık Buğra

  • 06 Kasım 2018
  • 4.866 kez görüntülendi.
Osmancık Roman Özeti | Tarık Buğra

ROMAN : OSMANCIK

YAZAR : TARIK BUĞRA

ÖNEMİ: Tarık Buğra’nın Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu başarılı bir şekilde anlatması romanın en önemli yanıdır.

KONUSU: Tarihin en uzun ömürlü, en köklü, en adaletli devletini kuran Osman Bey’i ve Osmanlı Devletinin kuruluşu anlatılmıştır.

TÜRÜ: Tarihi roman

ŞAHIS KADROSU:

Ertuğrul Gazi: Osman Bey’in babasıdır. Kayı Boyu’nu emin ellere teslim etmek amacındadır.

Osmancık: Romanın başkahramanı olan Osmancık, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’dir. Bu ismi ona Şeyh Ede Balı vermiştir.

Malhun Hatun: Şeyh Ede Balı’nın kızıdır. Osman Bey ile evlenir.

ÖZET:

Kara Osman – Ede Balı’ının söyleyişiyle Osmancık – Kayı Boyu’nun beyi olan Ertuğrul Gazi’nin en küçük oğludur. Ele avuca sığmayan bir çocuk, gururlu ve cesur bir gençtir. Osmancık, beyliğe karşı umursamaz hareketlerde bulununca babası diğer oğlu Gündüz’e Kayı Boyu’nun başına geçmesi için emek vermeye başlar. Osmancık’ın hayatı ise Şeyh Ede Balı ile tanışınca değişir. Kayı Boyunu kendisine önder seçen ve topraklarına yerleşen Uruz derviş ve ailesi, birçok aile gibi Osmancık’ı bey olarak görmek isterler. Osmancık Şeyh Ede Balı’yı ziyarete gittiğinde, onun kızı Malhun Hatun’a âşık olur ve onu babasından ister. Osmancık’ın kendisini olgunlaştırmasını düşünen Ede Balı, buna kanaat getirince kızını Osmancık’a verir. Ertuğrul Gazi de kendisini olgunlaştıran oğlu Osmancık’a Kayı Boyu Beyliği’ni verir. Osmancık kısa zamanda zekası ve cesaretiyle beyliği büyütür. Kendisinden sonra ise Orhan Bey başa geçer.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.