Orta Direk roman özeti | Yaşar Kemal

  • 13 Şubat 2019
  • 2.687 kez görüntülendi.
Orta Direk roman özeti | Yaşar Kemal

Orta Direk roman özeti | Yaşar Kemal

Çukurova köylülerinin yaşamlarını ve pamuk toplamaya giden ırgatların sıkıntılarını anlatması açısından önemlidir. Dağın Öte Yüzü adlı üçlünün ilk kitabıdır. Uzunyayla köylülerinin pamuk toplamak için Çukurova’ya gitmeleri, yaşadıkları hadiseler ve yolculukları romanın konusudur.

DAĞIN ÖTE YÜZÜ ÜÇLEMESİ KİTAPLARI

  • Ortadirek
  • Yer Demir Gök Bakır
  • Ölmez Otu

ŞAHIS KADROSU:

Uzun Ali: Hırsız İbrahim oğlu olan Ali iyi niyetli bir kişidir. Annesini Çukurova’ya atla götürmek istemiş, yaşlı Koca Halil’i de yolda ata bindirmiştir. Köydeki en cesur erkek kendisidir. Muhtara tüm gerçekleri söyleyebilen bir kişidir. Yasak bir ilişkisi vardır.

Meryemce: Uzun Ali’nin annesidir. Koca Halil’den nefret eder. Romanda çıktıkları yol boyunca söylenir, Koca Halil’e küfreder.

Elif: Uzun Ali’nin karısıdır. Kocasını seven ve kaynanası Meryemce’ye saygı duyan bir kadındır. İyi yüreklidir.

Koca Halil: 80 yaşında yaşlı bir adamdır. Köyde pamuk toplama vaktinin geldiğini Koca Halil haber verir. Çok küfürbazdır.

Taşbaşoğlu: Köyde Uzun Ali’den sonra Muhtara karşı gelebilen tek kişidir.

ÖZET:

Koca Halil, Uzunyayla köyünün en yaşlısıdır. Uzunyayla köylüleri pamuklar açıldığında çoluk çocuk, yaşlı demeden Çukurova’ya pamuk toplamaya giderler. Yine böyle bir zaman geldiğinde köylüler hazırlık yaparak Çukurova’ya inerler. Uzun Ali, yaşlı annesini at üstünde götürmektedir. Koca Halil ise yaşlı olmasına rağmen yürümektedir. Uzun Ali, annesi Meryemce’nin Koca Halil’i sevmemesine rağmen onun durumuna üzüldüğü için onu da ata alır. Uzun Ali’nin atı yaşlılıktan ve hastalıktan yere düşer. Bu yüzden Uzun Ali’nin ailesi birkaç gün geride kalırlar. Annesi atın Koca Halil yüzünden öldüğünü söyler ve oğluna kızar. Muhtar ise Delice Bekir’in bulduğu tarlada köylülerin çalışmasını istemektedir. Köylü buna yanaşmayınca Muhtar bu yolculukta onları geç bırakarak başka tarlaların dolmasını ve yine Delice Bekir’in tarlasına muhtaç olunmasını düşünmektedir. Muhtar köylüyü tek tek dolaşarak ikna eder. Çukurova’ya geldiklerinde pamuk tarlasına ulaşan köylüler pamuğun az olduğunu görünce hayal kırıklığına uğrarlar.

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.