Onuncu Köy Roman Özeti | Fakir Baykurt

  • 29 Ekim 2018
  • 2.662 kez görüntülendi.

ROMAN: ONUNCU KÖY

YAZAR: FAKİR BAYKURT

ÖNEMİ: Yazarın aydın bir öğretmeni merkeze alıp onun yaşamını anlattığı tek romanı olması nedeniyle önemli bir eserdir.

TÜRÜ: Köy Romanı

KONUSU: Romanda, adı zikredilmeyen öğretmenimizin köyden köye sürülmesi ana konuyu oluşturur ve on köy dolaştığı için roman Onuncu Köy olarak adlandırılır.

ŞAHIS KADROSU:

Öğretmen: Romanın ana kahramanıdır. Çok köy dolaşan şahıs her gittiği yerde sorunlarla karşılaşır ve gittiği yerlerden sürülür. Aydınlanmanın ve halkı uyandırmanın sembolüdür.

Durana: Damalı köyünün ağasıdır. Her türlü kirli oyuna bulaşmış bir şahıstır.

Demirci Veli: Ortaköy’ün demirci ustasıdır. İyi bir şahıstır. Öğretmene demircilik mesleğini öğretir.

ÖZET:

Her gittiği köyden sürülen öğretmen aydınlanmanın, ilerlemenin sembolü olarak anlatılmış bir şahıstır. Öğretmen dinin insanları uyuşturduğunu düşünür. Gittiği yedinci köy Damalı’dır. Burada zengin-yoksul ayrımı vardır. Köyün ağası Durana ile köyün öğretmeni karşı karşıya gelir. İnsanlar köyde haksız yere toprak sahibi olmaktadırlar. Öğretmen ayak oyunları ile köyden sürülür hatta öldüresiye de dayak yer. Gittiği köyde öğretmenliği bırakır ve Demirci Veli’nin yanına çırak olarak girerek meslek öğrenir. Bu köyde de haksızlıklara tahammül edemez ve burada evlendiği Gülşen ile köyden ayrılır. Yaşarköy’de ise köylülere saldıran kuşlar ve kuşların karşısında köylüyü uyutan imam vardır. İmam köylülere saldıran kuşların Allah tarafından gönderildiğini ve onlarla mücadele etmemeleri gerektiğini söyler. Öğretmen ise köylüleri kuşlara karşı mücadele ettirerek köylülerin zafer kazanmasını sağlar. Köyde kendisini Promete olarak gören öğretmen, halkı uyandırdığı için çok mutludur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?