Ömer Seyfettin Eser Özetleri Toplu

  • 19 Aralık 2017
  • 3.556 kez görüntülendi.
Ömer Seyfettin Eser Özetleri Toplu

Harem: Pamuk ipliğine bağlı aile ilişkilerinin küçük şüphelerle bozuluşunu ve insanların güven duygularının zedelenmesinin ailelere verdiği zararı anlatan bir eserdir.

Yalnız Efe: Yarım kalmıştır. Eserde babası eşkıyalarca öldürülen bir genç kızın babasının katillerinin cezalandırılmadığını görmesi sonucu adaleti, sağlamak amacıyla dağa çıkması ve sonunda kırklara karışması teması işlenmiştir.

Beyaz Lale: Bu öyküde Balkan Savaşı sırasında Bulgar komitacıların Balkanlardaki Türk ailelerine yaptığı zulüm, Komitacı Binbaşı Radko’nun sadist işkence yöntemleriyle Türkleri öldürmesi anlatılmıştır. Yazarın Osmanlıcılık tezinin çürütüldüğü öykülerinden biridir.

Bomba:19 Bu öyküde Balkan ülkelerindeki çetecilerin kendi ırk ve dinlerinden insanlara bile işkence edebilecek karakterde kişiler olduğunu anlatılmıştır. Makedonya’nın küçük bir köyünde eşkıyalar Boris’in başını kesip karısı Magda’ya bomba diye getirir ve kadına bombanın patlamaması için onların isteklerini yerine getirmesini söylerler. Yoksa kocasını da Kayınpederi istoyan’ı da kendisini de öldüreceklerini söylerler. Magda çaresiz onlara boyun eğer.

Eski Kahramanlar, Başını Vermeyen Şehit, Kütük,Topuz, Vire, Ferman, Pembe İncili Kaftan adlı bir dizi hikâyeden oluşan eserler, I. Dünya savaşının halk üzerindeki olumsuz etkisini umuda çevirmek için kalame alınmış, tarihimizin şanlı sayfalarından seçilmiş örneklerdir.

Yalnız Efe, Yüz Akı, Nasihat. Kurumuş Ağaçlar gibi eserler halk inançları, efsaneler, masallar ve fıkralardan kaynağını alna folklorik hikayelerdir.

Ant, Falaka, Kaşağı, İlk Cinayet yazarın çocukluk anılarından yola çıkarak oluşturduğu hikayelerdir. Lirizm, acı, pişmanlık, vicdan azabı ve ders çıkarmanın ön plana çıktığı bu eserler bugünün eğitim yöntemlerince pek de pedagojik bulunmamaktadır.

Perili Köşk, Gizli Mabet, Keramet, Sanduka, Kurbağa Duası, Eleğimsağma adlı eserleri ise halk arasında yaygın batıl inanışların beraberinde getirdiği toplumsal, ailesel, bireysel problemleri işleyen eserlerdir.

Fon Sadriştayn’ın Oğlu, Kızılelma Neresi, Prima Türk Çocuğu gibi eserlerinde ise yazarın Türkçülük ideali ve bu ideal etrafında şekillenen bir ulus devlet amacı yer almaktadır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up