Ölümsüz Aile Roman Özeti – Natalie Babbitt

  • 01 Mart 2021
  • 283 kez görüntülendi.

Ölümsüz Aile Roman Özeti – Natalie Babbitt

Natalie Babbitt tarafından kaleme alınan romanda ıssız bir ormanda bir ölümsüz aile vardır ve bir gün ölümsüzlük pınarının başına gelen bir kıza, aile ölümsüzlüğün zannedildiği kadar iyi bir şey olmadığını anlatmaya çalışır. Eser, sinemaya da uyarlanmıştır, geniş bir okuyucu kitlesi elde etmiştir.

Türü: Roman

Önemi: Bir çocuk romanı olsa da herkese hitap eden bir eserdir. MEB’in 100 Temel Eser listesinde yer almaktadır.

Ölümsüz Aile Konusu: Bir ailenin bireyleri ormanda gizlice akan bir su kaynağından içer ve o andan sonra ölümsüzleşirler. Fakat gün geçtikçe aile bireyleri ölümsüzlüğün ne kadar kötü sonuçlar doğurduğunu anlamaya başlarlar. Bunu da ormana gelen bir küçük kıza anlatırlar.

Şahıs Kadrosu:

Winnie: Foster ailesinin 10 yaşındaki kızlarıdır. Çok disiplinli yetiştirildiği için aile ortamından sıkılır. İyiliksever, macera tutkunu birisidir.

Tucklar Ailesi: Ormanda yaşayan, bir pınardan su içerek ölümsüz olan ailedir. İyi kalpli ve yardımseverdirler.  

Ölümsüz Aile Roman Özeti

Ölümsüz Aile romanındaki olaylar bir kasabada geçer ve kasabanın girişinde Foster’lere ait bir ev vardır. Evin hemen yanı başında da bir orman bulunur. Bu ormana şimdiye kadar kimse girmemiştir. Bu yüzden de ormanın içinde büyük bir pınar olduğunu kimse keşfetmemiştir. Ağustos ayının içinde Mae ailesinin annesi erkenden uyanır ve eşini de uyandırır.

Çocuklarının yarın eve geleceğini söyler. Eşi bir rüya gördüğünü, kendisini neden uyandırdığını söyler. Mae ise eşine bu rüyayı her zaman gördüğünü, bunun sonucu değiştirmeyeceğini belirtir. Çocuklarını karşılamak için kasabaya gitmek ister.

Bu sürede Winnie yalnızdır. Kardeşinin olmamasından dolayı da üzgündür. İçinde bulunduğu dünyadan sıkılır ve özgürlüğe yolculuk yapmayı istemektedir. Bu düşüncelerdeyken akşam karşısına yabancı adam gelir ve onunla konuşmaya başlar. Büyük annesi konuşmayı yarıda keser ve o sırada ormandan sesler duyulmaya başlar.

Winnie sabah erkenden ormana gitmek için uyanır. Ormana gider ve çok beğenir. Karşına çıkan hayvanlar, kuş cıvıltıları onu çok mutlu eder. İleriye gittikçe bir ışığın kendini beklediğini fark eder. Bu sırada Tuck ailesinden birisiyle karşılaşır.

Tuck ailesi hikâyelerini anlatır ve ilk etapta Winnie onlardan etkilense de sonrasında ölümsüzlüğün hayata bir anlam katmayacağına ikna olur. En sonunda Winnie ölür ve Tuck ailesi kendilerine yeni bir yer aramaya başlar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?