Ölü Erkek Kuşlar Roman Özeti | İnci Aral

  • 20 Mayıs 2019
  • 688 kez görüntülendi.

Ölü Erkek Kuşlar Roman Özeti | İnci Aral

Ölü Erkek Kuşlar eseri bir kadının bağımsızlık ve mutluluğu umutsuzca arayışını etkileyici bir içtenlik ve şiirsel bir dil ile anlatıyor. Bir kadının ikiye bölünmüş karakteri ve bunun sonucu olarak yaşadıklarına şahitlik edeceğiz.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : İnci Aral

KONUSU:  Roman bir aşk üçgenini konu almış olsa da yer yer 1970 ve 1980 yıllar arasında ki Türkiye’den de izler görülmektedir. Ahlaki değerler , kadın – erkek ilişkileri , özgürlük gibi temaları akıcı bir dil ile konu edilmiştir.

ÖNEMİ: Romanda geleneksel toplum değerlerini postmodern bir söylemle sorgular. İnci Aral’ın ilk romanıdır.  Eser , 1992 Yunus Nadi Roman Ödülünü almıştır.

Şahıs Kadrosu :

Suna : Su ve Na olarak bir kadını iki ayrı karakter olarak yaşamaktadır. Su evliliğe sıcak bakan , anaç , iyi bir eş iyi bir anne adayıdır fakat Na ise ; düzene karşı çıkmaya hazır, asi ve cesurdur. İki karakter arasında sürekli gel git yaşar.

Ayhan : Suna ile evlidir. Suna’yı ilerleyen zamanda kıskanır. Kıskançlık krizleri yaşamaya başlar. Romanın sonunda yurt dışına kaçar.

Onur : Ayhan’ın fakülteden arkadaşıdır fakat aynı zamanda ressamdır. Aşkının arkasında tam duramayan , karakteri tam oturmamış bir adamdır.

Güler : Onur’un karısıdır. Kocası ile mutsuz bir evlilikleri vardır.

Nazlı : Onur’un yasak ilişkilerinden biridir. Onur onunla gönül eğlendirir.

Ölü Erkek Kuşlar Roman Özeti

Suna , Su ve Na kişilikleri arasında bölünmüştür. İlk kocası olan Adam’dan ayrıldıktan sonra ikinci evliliğini Ayhan ile yapmıştır. Ayhan’da ilk eşi Havva’dan ayrıldıktan sonra ikinci evliliğidir Suna. Ayhan ve Onur Fakültede öğretim üyesidir ve yıllardır süregelen bir arkadaşlık bağları vardır. Onur aynı zamanda ressamdır ve bir sergisinde Suna ile tanışırlar. Onur bu arada tehditler aldığı için fakültedeki işinden ayrılmak zorunda kalır ve bir reklam ajansında işe başlar. Suna’da aynı ajansta işe başlar ve ikili yakınlaşma aralarında başlar.

Suna ikiye bölünmüş şekildedir : Ayhan’dan vazgeçemez ama Onur’u da bırakamaz. Onur ise Güler ile evlidir , mutsuz bir evlilikleri vardır ve Nazlı adında bir kızla aşk kaçamağı yapmaya başlar. Suna daha fazla dayanamaz ve Onur’a aşık olduğunu kocası Ayhan’a itiraf eder. Ayhan ise bunu kabullenemeyeceğini söyler ve kıskançlık krizleri başlar. Bu arada askeri darbe gerçekleşir ve Ayhan gözaltına alınır. Ayhan’ın kıskançlık krizleri oldukça artmıştır. Onur vefasız ve henüz karakteri olgunlaşmamış biri olduğu için Suna’nın aşkına gerekli karşılığı veremez. Ayhan ise siyasi sebeplerden ve ülke koşullarından dolayı yurt dışına kaçar. Onur , mutsuz evliliğini bitirme cesareti gösteremez ve Güler’den ayrılamaz ama Nazlı ile de gönül eğlendirmeye devam eder. Suna ise bir başına Düşköy’de inzivaya çekilir.

 *****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?