Ölü Canlar Roman Özeti | Gogol

  • 26 Haziran 2019
  • 546 kez görüntülendi.

Ölü Canlar Roman Özeti |Gogol

Ölü Canlar eseri Rusya’nın 19. yüzyılda nasıl bir durumda olduğunu , toplumsal düzenini ele almış bu konuya ayna tutmuş bir eserdir. Eserin birinci cildi tam olarak yayımlanmıştır fakat ikinci cildi yazar Gogol’un geçirdiği ruh bunalımları yüzünden tarafınca yakılmıştır. Bu sebeple eserin ikinci cildi iki defa kaleme alınmıştır. İki cilt de yakılmıştır.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR :Nikolay Vasilyeviç Gogol

KONUSU: Yazar Gogol hayranı olduğu Puşkin’in önerisi ile Ölü Canlar’ı kaleme alır. Eserin baş karakteri Çiçikov’dur. Çiçikov zengin olmayı hayal eden ve bu hayal uğrana her şeyi yapabilecek bir karakterdir. Zengin olmak için kendince ,kurnaz bir yol bulmuştur ; toprak sahiplerinin ölü kölelerini kağıt üzerinde satın alarak zengin olmayı planlar.

ÖNEMİ: Yazar Gogolun en önemli eseridir.Eser ilk Rus klasik edebi eserleri arasında yer almaktadır. Eserde kullanılan mizah , anlatım dili , gerçekliği , akıcılığı Rus edebiyatında önemli bir yenilik olmuştur ve bu yenilikler başka eserlerde kendini göstermiştir.

Ölü Canlar Roman Özeti

Çarlık Rusya’nın büyük toprak sahiplerinin sahip olduğu köleler için devlet her beş yılda bir gelir , köle sayımı yapar ve bu köleler için vergi alır. Köleler ölmüş bile olsa toprak sahibi bunu ödemekle sorumludur. Baş karakterimiz Çiçikov ise kendini zengin ,asil, biri gibi tanıtıp , kasaba kasaba gezip bu ölü köleleri satın almak ister. Çiçikov gittiği kasabalarda hemen savcı, zengin toprak sahipleri gibi makamlı kişiler ile iletişime geçmeyi başarır ve onlara bir şekilde ölen köleleri kağıt üzerinde satın almak istediği söyler. Kasabada dedikodu yayılsa da gözünü hırs bürüyen Çiçikov amacına ulaşmak için elinden geleni yapar . Bu ölü köleleri kağıt üzerinde satın almasının amacı ise kendisini çok köle sahibi göstererek devletten yüklü miktarda kredi almayı düşünmesidir.

Çiçikov’un bu ölü canları satın alması kasaba da oldukça tartışılmış çeşitli dedikodular çıkmıştır. Vali’nin verdiği bir baloda sarhoş olan arazi sahibi yaşlı bir kadın her şeyi itiraf eder dedikodular şöyledir : Çiçikov valinin kzıı ile  evlenmek istiyor ve onun çok akılsız biri olduğunu çünkü ölü canları satın aldığını söyler. Hatta Çiçikov’un casus olduğu söylentileri çıkar. Çiçikov bu olaylar üzerine kasabadan hızla ayrılır. Rusya’nın geniş topraklarında dolaşırken bir çiftliğe hayran olur ve çiftlik sahibi ile tanışır. Çiftlik sahibinin de teklifi üzerine orada bir süre kalır. Başka çiftliklere gider , hepsi eğitimli işi bilen çiftçilerdir onlardan bişilerde öğrenir bir yandan da ölü köle kağıt üzerinden satın alır ama köleleri yaşıyormuş gibi gösterir. Çiçikov bu işten para kazanmaya başlamışken ,durum maliyeye yansıtılır, hatta prense kadar bu olay gitmiştir.

Prens tarafından hapishaneye attırılır. Ama sonra araya giren arkadaşları onu serbest bırakmasını söyler ve özgür kalır. Çiçikov özgür kalmıştır ama ülkede dolandırıcılık , sahtekarlık ,rüşvet oldukça fazlalaşmıştır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

  • Eline bir kere aldınmı okumadan bırakmıyacağınız , sıkıcı geçse bile sürekli sonunu merak ettiren bir roman .

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?