Ölmez Otu Roman Özeti | Yaşar Kemal

  • 06 Mayıs 2019
  • 563 kez görüntülendi.
Ölmez Otu Roman Özeti | Yaşar Kemal

Ölmez Otu Roman Özeti | Yaşar Kemal

Çukurova köylülerinin yaşamlarını ve pamuk toplamaya giden ırgatların sıkıntılarını anlatması açısından önemlidir. Dağın Öte Yüzü adlı üçlünün son kitabıdır. Uzunyayla köylülerinin pamuk toplamak için Çukurova’ya gitmeleri, yaşadıkları hadiseler ve yolculukları romanın konusudur.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Yaşar Kemal

KONUSU: Toroslar’ın arka yanındaki  Yalak köyü halkı yine aynı yolları (Ortadirek romanında anlatılan yolları) aşarak Çukurova’ya iner. Bu yollara artık dayanamayacak olan Uzunca Ali’nin annesi Meryemce’yi köyde bırakır. Roman Muhtar Sefer, Memidik, Taşbaşoğlu ve Uzunca Ali’nin serüvenleri üzerine kurgulanmıştır. Memidik, kendisini dövdürüp yatağa düşüren muhtarı öldürür ve hapse düşer. Taşbaşoğlu ırmakta boğulur. Uzunca Ali, köye döndüğünde, anası Meryemce’yi ölmüş bulur.

DAĞIN ÖTE YÜZÜ ÜÇLEMESİ KİTAPLARI

Şahıs Kadrosu :

Uzunca Ali: Romanın baş kahramanlarındadır , Ali’nin kara kader yazsı üzerinden olaylar gerçekleşmektedir.

Meryemce: Uzun Ali’nin annesidir. 

Sefer: Köyün muhtarıdır. Roman sonunda Memidik tarafında öldürülür.

Memidik : Muhtar Sefer’i öldürme fikrini saplantı haline getirmiştir. Sefer’i öldürüp hapishaneye düşer.

Ölmez Otu Roman Özeti

Dağın Öte Yüzü’nün üçüncü ve son kitabı olan Ölmez Otu eserinde mutlu olmak isteyen üç karakter üzerinden ilerlenmektedir. Bu karakterler Uzunca Ali , Sefer ve Memidik’tir. Yalak Köy halkından olan bu üç karakter Çukurova’ya ağaların pamuklarını toplamak için inerler. Köy muhtarı olan Sefer ,Memidik’i dövmüştür. Bu olaydan sonra Memidik Sefer’i öldürmeye aklına koymuştur. Daha öncede Sefer sanıp birini öldürmüştür fakat sabah Sefer’i karşısında görünce çılgına döner. Memidik öldürdüğü kişiyi bir kuyuya atmıştır ama kuyunun başında kartallar dolaşmaya başlayınca cesedi yakmayı düşünür bunu başaramaz vicdan azabı içinde cesedi gömer. Hatta o kadar vicdan azabı çeker ki kasabaya gidip teslim olmayı bile düşünür fakat yapmaz. Daha sonra şiddetli bir yağmurdan sonra ceset ortadan kaybolur ve Memidik rahatlar.

Roman Uzunca Ali’nin kara kaderinden beslenmektedir. Ali , o sıcağa ve yola dayanamayacağını düşündüğü annesini Meryemce’yi köyde bırakır , kendi tarlada çalışmaya gider. Sefer , Ali’yi de sevmediği için ırgatlar arasında bir dedikodu çıkarır , Meryemce’yi Ali öldürdü diye yalan bir söylenti yayar. Yiğeni Ömer’i de Meryemce’yi gerçekten öldürmesi için onun yanına yollar. Ömer Meryemce’nin yanına vardığında o kadar içten ,candan ,anaç karşılanır ki Ömer , Muhtar Sefer’in söylediğini yapamaz . Çünkü Meryemce yalnızlıktan bunalmış bir insan sesine bile hasret kalmıştır. Memidik bu arada Sefer’i gerçekten öldürür ve hapishaneye girer.

Eserde ki her bir karakter ; bir duyguyu temsil etmektedir ,aslında her karakterin kendi içinde bir hikayesi vardır. Meryemce yalnızlığı , Memidik intikamı , Taşbaşoğlu inancı, Uzunca Ali çaresizliği , Muttalip Bey gücü ve Zeliha aşkı temsil eder.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.