Ölmeye Yatmak roman özeti | Adalet Ağaoğlu

  • 18 Ocak 2019
  • 2.537 kez görüntülendi.

ÖLMEYE YATMAK ÖZETİ

Roman kişilerinin iç dünyalarının konu edindiği eser olay örgüsünün silik olması ve son dönem romanlara anlatım olarak örnek olması açısından önemlidir.

Türü: Siyasi Roman

Dar Zamanlar Üçlemesi Romanları

ŞAHIS KADROSU:

Aysel: Romanın başkişisidir. Sosyoloji doçenti aydın bir kadındır, intiharına kadar tüm yaşamı romanda irdelenir ve onun şahsında bir Türkiye fotoğrafı çizilir. Romanda geri dönüşlerle onun yaşamı anlatılır. Cumhuriyet’in ilk neslini temsil eder.

Engin: Aysel’in üniversiteden öğrencisidir. Engin Aysel’e ilgi duyar. Devrimcidir. Aysel ile siyasi konularda tartışırlar. Aysel onunla ilişki yaşayarak kendini özgür hisseder.

Ömer: Aysel’in eşidir. Silik bir kişi olarak yansıtılır. Kendisi de üniversitede akademisyendir. Aysel Engin ile ilişki yaşayınca eşiyle arası bozulur.

ÖZET:

Aysel kasabalı bir kadın iken büyük şehirde doçent olur. Aysel’in bu yaşadığı süreç Batılılaşan Türkiye’nin bir fotoğrafıdır. Aysel’in lise yılları siyasi çekişmeler ve kutuplaşmalar içinde geçer. Bu dönemdeki kutuplaşmalar romanda irdelenen konulardandır. Aysel sol ideolojiyi benimser. Aysel, kocası Ömer’i aldatır ve geçirdiği iç bunalım sonucu bir nisan sabahı saat 07.22’de otel asansörü ile on altı kat çıkar ve çırılçıplak ölmeye yatar. Romanın konusunu bu intihar oluşturur. Aysel Türk aydını olarak kendisiyle hesaplaşır ve devletin resmi ideolojisini sorgular.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?