Olağanüstü Bir Gece Roman Özeti – Stefan Zweig

  • 15 Haziran 2021
  • 46 kez görüntülendi.

Olağanüstü Bir Gece Roman Özeti – Stefan Zweig

Olağanüstü bir gece birçok yayınevi tarafından basılmış çok okunan romanlardan biridir. Akıcı ve edebi dili ile pek çok konuyu oldukça derinlikli bir şekilde anlatan Stefan Zweig, Olağanüstü Bir Gece’de de aynı hassasiyet ile hareket etmiş olduğu için kitabın diğer Zweig romanları kadar ilgi çektiği bir gerçek. Oldukça ince bir kitap olarak bilinen Olağanüstü Bir Gece’nin sahip olduğu kurgu ve karakterlerdeki derinlik, bu kitabın kısa ve öz olmasını mümkün hale getirmiştir. Yaklaşık 6 yıl önce ilk basımı yapılan kitap, farklı yayınevlerinden çıkmaktadır.

Türü

Roman

Önemi

Olağanüstü Bir Gece uzun öykü şeklinde yazılmıştır. Romanda geçen zaman 1914 yılı gösterilmiş ama eser ilk kez 1922 yılında yayınlanmıştır.  Eser 1914 yılında Rava-Ruska’da ölen Baron Fredrich M. Von R. ‘nin masasında bulunan notlara dayanır.

Şahıs Kadrosu

Michael von R, ailesinden kendisine kalan yüklü bir miras sonucu subaylıktan emekliye ayrılmıştır. Kitabın baş karakteridir.

Olağanüstü Bir Gece Özeti

Stefan Zweig’in oldukça ilgi çeken romanlarından biri olma özelliğine sahip Olağanüstü Bir Gece, bir burjuva olarak hayatını konforlu bir şekilde yaşantısını sürdürmekte olan bir karakterin zamanla her şeye ilgisini kaybetmesini anlatmaktadır. Duyarsızlaşmaya başlayan karakterin yaşadığı bazı deneyimler, onun dönüşmesini mümkün kılmıştır.

Sıradan ve basit bir Pazar gününü at yarışları ile geçirirken “suç” işleyen karakter, tekrar hissetmeye ve hayatı duyumsamaya başlar. Burjuva ahlakından sıyrılmış ve hiç yapmadığı bir şeye yönelerek bir suç işlemiştir. Aslında kötücül hisleri olan bir insan olduğunu fark eden karakter, Olağanüstü Bir Gece kitap başlığının hakkını vermektedir. Yaşadığı coşku ile gece aleminde bulunan ve en sonunda ruhani bir yenilenmeye ulaşan karakterin yaşadıkları bir uyanışın da hikayesidir. Baron Fredrich M. seçkin ve zengin bir burjuvadır. Ailesinden 36 yaşındayken yüklü bir miras kalmıştır. Zenginlik dolu yaşam bir süre sonra onda bir doyuma ulaşmıştır. Aniden hissizleşip hayattan kopmaya başlar. Ne için çıktığını bile bilmeden evden çıkmış ve bir faytona atlamıştır.

Faytonla bir at yarışına gitmiştir. Bu at yarışında karşısında ona cilve yapan bir kadın görmüştür. Bir süre sonra da kadının kocası elinde kuponlarla yanına gelmiştir. Kuponlardan birini düşürdüğünde ise bu kupon baronun ayağının yanına gelir. Kuponda yazan at yarışı kazandığında Baron da ilk suçunu işlemiş olur. Fakat bu kendini kötü hissettirir. Oradan çıkıp panayıra gider. Yine de hiçbir işe yaramaz. Panayır dağılırken yanına bir fahişe gelir. Fahişeyle oradan uzaklaşırken iki adamın onları takip ettiğini anlar. Hem fahişeye hem de arkalarından gelen adamlara bolca para verir. Onların yüzlerindeki beliren mutluluktan ise büyük bir haz duyar. Üzerindeki durgunluk ve sıkıntı hali geçer ve yolda gördüğü herkesle şakalaşır, onlara para verir.

Kurgusu itibari ile oldukça derinlikli bir kitap olan Olağanüstü Bir Gece’nin, Stefan Zweig’in en önemli romanlarından biri olduğunu ifade etmek olanaklıdır.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?