Öksüz Musa roman özeti | Hasan İzzettin Dinamo

  • 24 Ocak 2019
  • 417 kez görüntülendi.

ÖKSÜZ MUSA ROMAN ÖZETİ

Musa’nın şahsında öksüz çocukların dramını ve Darüleytam okullarının durumunu anlatması açısından önemli bir eserdir. Babası ve annesini kaybeden Musa’nın, Darüleytam okullarında eğitim görmesi ve gözlemleri romanın konusunu oluşturur.

TÜRÜ: Sosyal – Siyasi roman

ŞAHIS KADROSU.

Öksüz Musa: Musa annesini ve babasını kaybetmiş öksüz bir çocuktur. Romanın ana kahramanıdır. Şahsında eğitim sistemi anlatılır. Kimsesizliği acı bir şekilde yaşamış bir çocuktur.

Hakkı Bey: Musa’nın yaşamını değiştiren şahısların başında gelir. Amasya Öksüz Yurdu’nun müdürüdür. Musa’nın elinden tutan Hakkı Bey, onun öğretmenliğe kadar yükselmesini sağlar.

ÖZET:

Babası, abisi ve ardından da annesi ölünce iki kız kardeşi ile beraber ortada kalan Musa, eğitim için Samsun Darüleytamı’na verilir. Bir ara işlevi bozulan bu yerlerde çocuklar dilenerek ya da hırsızlık yaparak hayatını kazanmaya çalışmaktadırlar. Padişah Vahdettin İstanbul’daki bütün öksüzleri bir araya toplamak için çalışmalar yapar. Darüleytamların Genel Müdürü’nün tüm okulları bir arada toplamak düşüncesi Milli Eğitim Bakanı Rıza Tevfik ve dönemin padişahı tarafından da kabul görür. Musa okuma yazmayı buralarda öğrenmiş ve okulun bando takımına alınmıştır. Kazım Karabekir’in şiirlerini okuyarak şiir yazmaya da başlar. Okulda başlayan trahom salgını nedeniyle Musa, Bigados köyüne gönderilir. Cumhuriyet’in ilanından sonra ise Amasya Öksüz Yurdu’na gider. Buranın müdürü Hakkı Bey, Musa’nın farklı bir çocuk olduğunu görür ve onun sanatının gelişmesi için çalışmalar yapar. Ayrıca Amasya’nın Zana bucağındaki bir okula vekil öğretmen olarak atanmasını da kendisi sağlar.

 *****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?