Nur Baba Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  • 29 Ocak 2018
  • 13.145 kez görüntülendi.
Nur Baba Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Nur Baba Roman Özeti

Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun önemli eserlerinden biridir. Çağdaş Türk edebiyatının en sağlam isimlerinden Yakup Kadri’nin, Bektaşilik ve aşk ekseninde dönen romanı.
Evli bir kadınla bir Bektaşi babasının arasındaki aşk durumu anlatılırken, detaylı bir şekilde Bektaşilerin ikrar törenleri de anlatılmaktadır.
Rivayet sudur ki, metinler yeniden basılırken Yakup Kadri, eserin başına eklediği açıklamada : “Bektaşi sırrı, sadece avamın beyninde yer alan gerçek dışı mefhumlardan biridir. Bu tarikat diğer tarikatlar gibi açıktır. Gizli tutulacak bir şey yoktur.” Bu şekilde gelebilecek ve (gelen) Bektaşi tepkilerini engellemeye çalışmıştır.


ROMAN: NUR BABA

YAZAR : YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

ÖNEMİ: Hakiki ve samimi Bektaşiler olduğunu düşünen yazarın, Bektaşilik tarikatının içinde yozlaşmış insanların olduğuna dikkat çekmek için yazdığı romandır.

KONUSU: II. Meşrutiyet yıllarında bir Bektaşî tekkesinde yaşanan aşk entrikaları ve tarikat ilişkilerini konu alan bir romandır.

TÜRÜ: Sosyal-Siyasal roman

ŞAHIS KADROSU:

Nur Baba: Nefsi arzuları peşinde koşan, hırslı bir şahıstır. Bu karakter romanın ana karakteridir. Kısa zamanda şeyh olan kahramanımız yani ana karakterimiz, Bektaşi tarikatının yozlaşmış yönünün temsilcisidir.

Ziba Hanım: Nur Baba ile ilişki yaşayan, bakımlı bir ihtiyar kadındır. Romanda ölür.

Nigar Hanım: Ziba Hanım’ın yeğenidir. Nur Baba’nın arzularına yenik düşen bir kadındır ve sonu hazinle biter. Tüm malını ve gençliğini kahramanımız için harcar ama kahramanımız onu bırakıp Süheyla adlı genç bir kadına yönelir.

ÖZET:

Nur Baba çocukken tekkeye gitmiş ve genç yaşında şansının da yardımıyla şeyhliğe kadar yükselmiştir. Celil Hanım ile evlenmesine rağmen Ziba Hanım ile de aşk yaşamaktadır. Doyumsuz bir karakteri olan kahramanımız, Ziba Hanım’ın yeğeni Nigar ile de ilgilenmeye başlar. Nigar ise tekkede huzur bulan bir şahıstır ancak zamanla roman kahramanımız ile mektuplaşmaya başlar. Nigar Hanım; kahramanımız için evini, kocasını ve konağını terk eder. Ancak hiçbir şey umduğu gibi olmaz. Yaşadıklarından dolayı kısa zamanda yaşlanır. İçki, sigara ve uykusuzluk kendisini içten içe çürütmüştür. kahramanımız daha sonra Süheyla isimli bir genç kıza da tutulup onunla evleneceğini açıklayınca büsbütün yıkılan Nigar Hanım, kendisine uzanan yardım elini kabul etmeden kahramanımızın dergâhına döner.


Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Eğer sadece Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun  Eser Özetlerini okumak isterseniz lütfen ilgili kategoriye tıklayınız.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Mobil Uygulamamızı indirin


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up