Nietzsche Ağladığında Özeti

  • 25 Aralık 2021
  • 76 kez görüntülendi.

Nietzsche Ağladığında Özeti

Nietzsche Ağladığında özeti Irvin D. Yalın tarafından yazılan ve genel olarak ümitsizliği ve yanılsamaları konu alan bir romandır. Roman tür bakımından düşünce romanı olmaktadır ve konusu genel olarak ümitsizlik olmaktadır. Yoğun ve sürükleyici olan düşünce romanına bakıldığı zaman Nietzsche’nin hayatı ile düşüncelerini analiz eder ve okuyuculara yansıtır.

Kitabın olayı tamamen psikanalizin henüz ortaya çıkmadığı 19 yüzyıl zamanında meydana gelir. Kitap içerisinde dönemin ünlü kişilerine de yer verilir ve bu ünlü ile kurgulanmış olan kişilerin felsefi ile bilimsel görüşleri Nietzsche ile kurgulanır ve kurgusal bir roman olarak meydana getirir. Nietzsche Ağladığında fiyat genel olarak farklılık göstermektedir aynı zamanda sayfa sayısı 432 sayfa olmaktadır.

Nietzsche Ağladığında Özet

Nietzsche Ağladığında özet doktor olan Dr. Breuer, eşi ile beraber hastalarından ve birtakım sorunlarından uzaklaşmak için Viyana’ya eşi ile beraber gider. Bir gün aniden imzasız ve kötü bir şekilde yazılan not gelir ve merakına yenik düşen doktor mektubun sahibi olan son derece güzel ve genç olan Rus asıllı Salome ile buluşan Breuer, Salome’nin Nietzsche için yardım ister. Bu süreçte Breuer evliliği ve mesleğini mahvetmek istemez ve hasta doktor ilişkisinde aşırıya kaçmaktan kıl payı kurtulur.

Salome’nin güzelliği karşısında dayanamayan Breuer onu başka bir doktora nakleder ve bu meseli kapattığını düşünür. Salome Nietzsche’yi tedavi edeceğine dair söz verir ve Nietzsche Breuer tarafından muayene edilir. Nietzsche sorunlarının arasında Salome’nin yarattığı hayal kırıklığına alışmaya çalışır.

Günün birinde Dr. Breuer uyurken kapısı çalışır ve Herr Sclegel olarak kendisini tanıtan bir adam doktora bir kart uzatarak bir hastadan söz eder ve acil bir durum olduğunu belirtir. Nietzsche kendisine gelmeye başlar ve doktordan yardım etmesini sağlamaktadır, Breuer asıl bu isteği duyduğu zaman büyük bir şok yaşar çünkü Nietzsche aslında kimseden yardım istemez. Nietzsche Ağladığında sayfa sayısı genel olarak 416 sayfadır ve basım tarihi de 2000 senesidir.

Nietzsche Ağladığında Karakterleri

Yoğun bir sürükleyici roman olmasını sağlayan Nietzsche Ağladığında karakterleri edebiyatla ile düşünülebileceğini gösteren mükemmel bir örneği sağlamaktadırlar. 19 yüzyılın Viyanası içerisinde entelektüel ortamları en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Kitap içerisinde bulunan her karakter farklı bir kişiliği yansıtır ve aynı zamanda okuyuculara farklı bir anlam katar bu sebeple yazar kendisi ile hayatla yüz yüze gelmekten dolayı çekinenlere diye atıf yapar. Nietzsche Ağladığında karakterleri şu şekilde olmaktadır,

  • Nietzsche henüz iki kitabı yayınlanan ve tanınmayan bir filozof olmaktadır. Yalnızlığı seçmektedir ve acıları ile birlikte barışmıştır. Tek istediği şey kafasında tasarladığı kitaplar ile valizidir.
  • Breuer, kitapta başrol doktorlardan olmaktadır, efsanevi bir teşhis dehasıdır ve ümitsiz olan kişiler kapısını sürekli olarak çalar. Psikanalinizin ilk kurucuları arasında bulunuyor ve zengin, saygın bir karakterdir.
  • Freud, Breuner’in arkadaşıdır ve henüz genç olan, yoksul ama geleceği parlak biridir.
  • Salome, kitapta erkeklerin başını döndüren bir kadın olmaktadır ve Salome, Nietzsche’den habersiz olarak Breuner’e gelmektedir.

Sonuç

Okuyucular tarafından büyük bir ilgi ile okunan Nietzsche Ağladığında kitabı neredeyse gerçek gibi yansıtılır. Nietzsche Ağladığında gerçek mi bakıldığı zaman aslında kurgulanmış bir olay örgüsüdür fakat içerisinde gerçek alıntılar yer etmektedir. Nietzsche Ağladığında kitabı bakıldığı zaman Irvin D. Yalom tarafından yazılan ve yanılsama, ümitsizliği konu alan bir roman olmaktadır. Roman içerisinde Breuer, Salome ve diğer kişiler tarihsel bir başkahraman olmaktadır. Kitabın yazarı romanı bu kişiler etrafında anlatır.

Nietzsche Ağladığında kitabı içerisinde bulunan ve ana karakterlerden olan Nietzche henüz iki kitabı yayınlanan bir filozoftur, okuyan kişiler bu filozofun içinden geçenleri anlayabilirler. Nietche genel olarak ümitsizdir ve Avrupa’nın kültürel geleceği de tehlikede olmaktadır. Nietzsche Ağladığında okuyucu yorumları bakıldığı zaman kişiler varoluşun inancı, kader, huzur, hakikat, acı, mutluluk, irade ve özgürlük gibi birçok konuyu okuyuculara anlatır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?