Nesli Ahir Roman Özeti – Halit Ziya Uşaklıgil

  • 24 Kasım 2017
  • 3.538 kez görüntülendi.
Nesli Ahir Roman Özeti – Halit Ziya Uşaklıgil

Nesli Ahir Roman Özeti – Halit Ziya Uşaklıgil

Nesli Ahir romanı sosyal aşk konusu işleyen ve Halit Ziya Uşaklıgil tarafından kaleme alınan önemli eserlerden biridir.

ROMAN : NESL-İ AHİR

YAZAR : HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

TÜRÜ: Sosyal – Aşk

ÖNEMİ: Servet-i Fünun’un yasak aşklarının ve dejenere olmuş tiplerinin anlatıldığı romanların tersi bir anlayışla, baba ve kızı arasındaki sevgi dolu ilişkiyi konu olarak seçmesi açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Süleyman Nüzhet ve kızının sevdiklerine kavuşamadıkları yaşamları romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Süleyman Nüzhet: Elçilikteki görevinden ayrılan Nüzhet, romanın başkahra- manıdır. Aile ilişkilerine değer verir ve kızının isteklerine boyun eğer. Aşklarından kızı için vazgeçer. Aşk adına aradığı mutluluğu roman boyunca bulamaz.

Azra: iyi eğitim almış bir kızdır. Babasıyla mutlu mesut yaşar, irfan ile duygusal bir ilişki yaşasa da bir araya gelemezler.

Samiye Hanım: Nüzhet ile kardeştir, iyi eğitim almış bir kadındır. Oğlu ve kocasından muzdariptir. ikisi de aile kavramını benimseyememiş tiplerdir.

İrfan: Azra ile duygusal ilişki içerisindedir. Nüzhet’in arkadaşıdır. Babasının intikamı için suikast işine girer. Roman sonunda intihar eder.

ÖZET:

Süleyman Nüzhet, Paris elçiliğinden ayrılarak yurda döner ve kızı Azra’yla Büyükada’da ev tutar. Baba kız iyi bir yaşamları vardır. Azra Batılı eğitim almış, bilgili bir kızdır. Süleyman Nüzhet eşinin ölümünden sonra komşusu Suat Hanım’a aşık olmuştur. Ancak kızı hayatlarına üçüncü bir kişinin girmesini istemez. O bu aşktan vazgeçer. Nüzhet’in ablası Samiye Hanım ise iyi eğitim almış bir kadındır, içkiye düşkün, bilgisiz olan kocası Affan Beye katlanmak zorundadır. Oğulları Şefik de babası gibi biridir. Yasak bir aşk yaşar. Süleyman Nüzhet’in Paris dönüşü yolda tanıştığı irfan, Büyükada’ya ziyarete gelir. İrfan la Süleyman Nüzhet’in kızı Azra arasında bir aşk başlar. Ancak irfan babasını sürgüne gönderen Paşa’dan intikam almak için ona suikast düzenler. Daha sonra da Süleyman Nüzhet’e, her şeyi anlattığı bir mektup bırakarak intihar eder. Sevdiklerine bir türlü kavuşamayan baba ile kız hayatlarına Büyükada’da devam ederler.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up