Nar Ağacı Roman Özeti – Nazan Bekiroğlu

  • 01 Temmuz 2021
  • 38 kez görüntülendi.

Nar Ağacı Roman Özeti – Nazan Bekiroğlu

Nar Ağacı Romanı, Timaş Basım etiketiyle 2012 yılında raflarda yerini alan roman 536 sayfadır. Nar Ağacı özeti ve konusu merak edilmektedir.

Türü:

Roman

Önemi:

Trabzon-Tebriz-Tiflis-Batum-İstanbul rotasında sürükleneceğiniz bir eser.

Nar Ağacı Özeti

Romanda bir tarafta Setterhan anlatılırken diğer tarafta ise Zehra anlatılmaktadır. Roman içerisinde Trabzon, Batum, Tiflis, İstanbul ve Bakü geçmektedir.

Yazarın dedesinin otuz yıl önce postaya verdiği mektup eline ulaşır. Yazar, dedesini kaybettiği zamanlarda henüz on iki yaşındadır ve onu araştırabilmek için 30 yıl bekler. Farsça yazılan bu mektuplar tercüme ettirilir, ancak mektupta, sadece selam verme ve adres bulunmaktadır. Yazar, elindeki kısıtlı bilgiler ile yola koyulur. Bu yolda, dedesini ve babaannesini tam anlamıyla araştırmaya karar verir. Müzik tarihi doktorası yapan Azeri öğrenci Yasemen ile tanışır. Yasemen’in yazarın aradığı coğrafya ile bağlantısı vardır. Tebriz’e beraber giderler ve biraz zor bir şekilde aradıkları adresi bulurlar. Yazar, neredeyse doksan yaşında olan Behzat Amcaya sorular yöneltir ve fotoğraflar gösterir. Behzat amca, neredeyse 90 yaşında olmasına rağmen geçmişte yaşanan olayları çok iyi hatırlar.

Yazarın dedesi Setterhan Tebriz, Bakü, Batum ve Tiflis yolunda halı ticareti yapan bir tacirdir. Torunu, dedesinin Tebriz’den Trabzon’a nasıl geldiğini merak eder. Setterhan’ın kuzeni olan Azam’ın anne ve babası vefat edince Azam, Setterhan’ın babasının yanında büyümüştür. Setterhan ve ailesi de halı işi ile meşgul oldukları için o da evde ve haremde diğer kadınlar ile beraber halı dokumuştur. Azam, halılarını aşk ile dokur ve orijinal bir görünüme sahip olurlar. Setterhan Azam’a karşı aşk ve sevgi hisseder. Halıları teslime kervanla sürekli götüren kişi o esnada doğum yapınca Setterhan, onları götürebilmek için Yezd’e doğru yola çıkarlar. Setterhan’ın babası, oğlunun Azam’a karşı hissettiklerinin farkına varır ve Setterhan ile Azam’ı sözlendirecektir. Azam ise bundan habersizdir. Halıları birer teslim eden Setterhan, Yezd’e gittiğinde halı isteyen müşterisinin çok hasta olduğunu, öldüğünü öğrenir ve oldukça üzülür.

Adamın oğlu olan Piruz, Setterhan’ın orada kalarak defin işlemlerini halletmesini ister. Setterhan, Piruz’u kıramaz. Bu sırada Setterhan ve Piruz fırsat buldukça sohbet etme imkanına sahip olurlar. Piruz, üniversitesinin Tebriz’de olduğunu ve diplomayı almaya gideceğini söyler. Setterhan, Piruz’un Yezd’e gelince kendisine haber vermesini ster ve birkaç gün sonra tekrardan yola koyulur. Eve dönen Setterhan, artık Azam ile sözlenecek derken Piruz, Tebriz’e geldiğini ve birkaç gün burada kalacağını haber eder. Setterhan’nın babası bu durumdan gıcıklanır ve istemez ama oğlunu da bunun için kıramaz.

Piruz Setterhan’ın evine gelir. Setterhan, evi gezdirirken halıları dokuduğu yeri Piruz’a gösterir. Azam’ı da görebilmek için oraya götürür. Piruz ve Azam ilk görüşlerinde birbirlerine âşık olurlar. Bu ikilinin gözleri başkasını göremez.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?