Vatan Yahut Silistre Tiyatro Özeti – Namık Kemal

 • 01 Kasım 2017
 • 13.064 kez görüntülendi.
Vatan Yahut Silistre Tiyatro Özeti – Namık Kemal

VATAN YAHUT SİLİSTRE ÖZETİ

Vatan Yahut Silistre tiyatro eseri klasik Türk edebiyatında sahnelenen ilk tiyatro eserdir. Bu ilk olma özelliği bakımından oldukça önemli bir eserdir. Kullanıcılar bu kitapla ilgili Google’den daha önce aşağıdaki aramaları yaparak bu özete ulaşabiliyorlardı. Vatan yahut Silistre ana fikri,  Vatan yahut Silistre soruları,  Vatan yahut Silistre zaman ve mekan,  Vatan yahut Silistre neden yasaklandı gibi kelime ve cümle aramaları yapılmıştır.

YAZAR : NAMIK KEMAL

TÜRÜ: Dram (Tiyatro)

ÖNEMİ: Türk edebiyatının sahnelenen ilk tiyatro eseridir.

KONUSU: Vatan sevgisinin vurgulandığı eserde, Silistre Kalesi’ne yardıma koşan gönüllüler ve bu gönüllülerden İslam Bey ile Zekiye’nin yaşadıkları aşk anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

İslam Bey: Eserin başkahramanıdır. Vatansever ve cesur bir şahıstır. Sevdiği kızı bırakır ve gönüllü olarak Silistre’ye savaşa gider.

Zekiye: İslam Bey’i seven kadındır. Onun aşkı nedeniyle erkek kılığına girerek gönüllülere katılır ve asker olur.

Vatan Yahut Silistre Özeti:

Gönüllü olarak orduya katılan İslam Bey, uzaktan sevmekte olduğu Zekiye ile vedalaşır. Sonradan Zekiye’nin de kendisine büyük aşkla bağlı olduğunu öğrenir. Zekiye’nin aşkı öyle büyüktür ki ayrılığa dayanamaz ve erkek elbisesi giyerek gönüllüler takımına karışır, Silistre’ye kadar gider. Silistre’de çatışmalar şiddetlenir. Kuşatma altında kalan askerlerden İslam Bey yaralanır ve ona kendini Âdem olarak tanıtan sevdiği kız Zekiye bakar. Yaralı olan İslam Bey, bir süre sonra Abdullah Çavuş ve Zekiye ile birlikte düşman cephanesini ateşlemek üzere yola çıkarlar. Dönüşlerinde düşmanın kuşatmayı kaldırıp çekildiğini görürler. Kumandan Sıtkı Bey’in ise Zekiye’nin öz babası olduğunu öğrenirler. Eserin sonunda savaş kazanılmış ve İslam Bey’le Zekiye’nin düğünleri yapılmıştır.


Bu yazımızı beğendiyseniz lütfen yorum yapmaktan çekinmeyiniz. Sizlerin her bir yorumu bizim yeni özetler eklememiz için bizi destekleyen birer motivasyon kaynağıdır.

Ayrıca diğer Namık Kemal eserleriyle ilgili özetlere bu linkten bakabilirsiniz.

 

Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Fatih dedi ki:

  Adamsın

 2. Sanane dedi ki:

  Bilmem iyimi😈😈😈😈😈😈😈😁😁hahahaaaaaa

 3. Burak dedi ki:

  Teşekkürler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up