Vatan Yahut Silistre Tiyatro Özeti – Namık Kemal

 • 01 Kasım 2017
 • 17.511 kez görüntülendi.
Vatan Yahut Silistre Tiyatro Özeti – Namık Kemal

Vatan Yahut Silistre Tiyatro Özeti – Namık Kemal

Vatan Yahut Silistre tiyatro eseri klasik Türk edebiyatında sahnelenen ilk tiyatro eserdir. Bu ilk olma özelliği bakımından oldukça önemli bir eserdir. Tanzimat Dönemi’nde ortaya çıkan en önemli eserlerden biridir. Namık Kemal ; vatan ,millet , özgürlük gibi kavramların önemini bu eserinde fazlasıyla belirtmiştir.

YAZAR : Namık Kemal

TÜRÜ: Tiyatro (Dram)

ÖNEMİ: Türk edebiyatının sahnelenen ilk tiyatro eseridir. Namık Kemal’in ilk yazdığı oyunudur. Vatan için yapılamayacak şeyin olmadığını eser bir kez daha vurgulayıp , konu etmiştir. Eser kısa zaman içerisinde fazla ilgi görüp başka dillere de çevrilmiştir.

KONUSU: Vatan sevgisinin vurgulandığı eserde, Silistre Kalesi’ne yardıma koşan gönüllüler ve bu gönüllülerden İslam Bey ile Zekiye’nin yaşadıkları aşk anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

İslam Bey: Eserin başkahramanıdır. Vatansever ve cesur bir şahıstır. Sevdiği kızı bırakır ve gönüllü olarak Silistre’ye savaşa gider.

Zekiye: İslam Bey’i seven kadındır. Onun aşkı nedeniyle erkek kılığına girerek gönüllülere katılır ve asker olur.

Vatan Yahut Silistre Özeti:

Gönüllü olarak orduya katılan İslam Bey, uzaktan sevmekte olduğu Zekiye ile vedalaşır. Sonradan Zekiye’nin de kendisine büyük aşkla bağlı olduğunu öğrenir. Zekiye’nin aşkı öyle büyüktür ki ayrılığa dayanamaz ve erkek elbisesi giyerek gönüllüler takımına karışır, Silistre’ye kadar gider. Silistre’de çatışmalar şiddetlenir. Kuşatma altında kalan askerlerden İslam Bey yaralanır ve ona kendini Âdem olarak tanıtan sevdiği kız Zekiye bakar. Yaralı olan İslam Bey, bir süre sonra Abdullah Çavuş ve Zekiye ile birlikte düşman cephanesini ateşlemek üzere yola çıkarlar. Dönüşlerinde düşmanın kuşatmayı kaldırıp çekildiğini görürler. Kumandan Sıtkı Bey’in ise Zekiye’nin öz babası olduğunu öğrenirler. Eserin sonunda savaş kazanılmış ve İslam Bey’le Zekiye’nin düğünleri yapılmıştır.


Bu yazımızı beğendiyseniz lütfen yorum yapmaktan çekinmeyiniz. Sizlerin her bir yorumu bizim yeni özetler eklememiz için bizi destekleyen birer motivasyon kaynağıdır.

Ayrıca diğer Namık Kemal eserleriyle ilgili özetlere bu linkten bakabilirsiniz.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Fatih dedi ki:

  Adamsın

 2. Sanane dedi ki:

  Bilmem iyimi😈😈😈😈😈😈😈😁😁hahahaaaaaa

 3. Burak dedi ki:

  Teşekkürler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up