Namık Kemal – İntibah Romanı Özeti Oku

  • 31 Ekim 2017
  • 12.758 kez görüntülendi.
Namık Kemal – İntibah Romanı Özeti Oku

İNTİBAH (SON PİŞMANLIK – ALİ BEYİN SERGÜZEŞTİ)

Namık Kemal tarafından yazılan ve klasik Türk edebiyatının güzide eserlerinden biri olan İntibah ile ilgili kısa bilgileriyle daha karşınızdayız. Aşağıda Namık Kemal ve Harika eseri İntibah ilgili kısa bilgilere ulaşacaksınız. İntibah Eser Özetini okuduktan sonra lütfen eser ve yazarla ilgili, hatta yazdığımız özet ve sitemizle ilgili yorum yapmayı unutmayınız.

Daha önce yazmış olduğumuz Namık Kemal ve Eser Özetleri adlı yazımızda Namık Kemal’e ait diğer eserlerin özetlerini vermiştik. Bakabilirsiniz.


YAZAR : NAMIK KEMAL

TÜRÜ: Roman

KONUSU: Batı hayranı Ali Bey’in düşmüş bir kadının entrikaları neticesinde tüm yaşamının alt üst olması.

ŞAHIS KADROSU:

Ali Bey: Romanın ana kahramanıdır. Zengin bir ailenin tek çocuğu olarak yaşar ve yaşamıyla ailesini ve kendisini kötü bir sona sürükler.

Mahpeyker: Düşmüş bir sokak kadınıdır. Güzelliği ile Ali Bey’i etkisi altına alarak, tüm servetini kaybettirecek derecede kendisine bağlar.

Dilaşup: Çok güzel, saf ve temiz bir cariye. Ali Bey’in Mahpeyker’den kurtulması için satın alınmıştır.

İntibah Roman  Özeti:

İyi öğrenim görmüş zengin Ali Bey, Çamlıca’da gördüğü düşük bir kadın olan Mahpeyker’e âşık olur. Tanıştıktan sonra Ali Bey Mahpeyker ile düşüp kalkmaya, eğlence içinde yaşamaya başlar. Ali Bey’in annesi ise oğlunun bu kadından kurtulması için Dilaşup adlı güzel bir kızı evine cariye olarak satın alır. Gerçekten de Ali Bey Dilaşup’la ilgilenmeye başlar, içinde intikam ateşi yanan Mahpeyker, kurduğu bir planla Dilaşub’a iftira atarak Ali Bey tarafından satılmasını sağlar. Planın parçası olarak Dilaşub’u Mahpeyker satın alır. Yine de kendisine tekrar dönmeyen Ali Bey’den intikam almak isteyen Mahpeyker, romanın sonunda planlı bir şekilde bağ evine çağrılan Ali Bey’in öldürülmesini istemektedir. Bağ evine Mahpeyker Dilaşub’u da götürür. Orada Dilaşub’un Ali Bey’in paltosuna sarılarak yerde yatması üzerine Ali Bey sanılarak öldürülür. Bunun üzerine Ali Bey de Mahpeyker’i öldürür. Hapse atılan Ali Bey, altı ay sonra üzüntüsünden ölür.


Eser özeti bu kadardı. Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyiniz. EserÖzetleri.com her zaman yeni içerikler üretmektedir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. intibah dedi ki:

    çok güzel olmuş

  2. kayra dedi ki:

    Gerçekten çok iyi bütün eserlerin özetleri filan. Teşekkürler cidden.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up